У Херсоні водій автомобіля здійснив наїзд на місцеву жительку Марію Сливу, яка переходила проїжджу частину пішохідним переходом. Жінку госпіталізували з серйозними травмами, а через місяць вона дізналася, що працівники поліції закрили справу.
У довідці про результати розгляду ДТП, яку жінка отримала у Головному управлінні Нацполіції у Херсонській області сказано, що “постраждалому спричинені тілесні ушкодження, які відносяться до легких”. Тому поліцейські не побачили підстав для відкриття кримінального провадження і притягнули водія автівки до адміністративної відповідальності, наклавши на нього штраф.
“У Херсоні, — каже Марія Слива, — життя важке не тільки через обстріли і дронові атаки, а й через те, що проблеми створюють люди, які мали б допомагати мешканцям”.
ДТП і місяць очікування
Автоподія сталася 19 жовтня 2025 року, коли херсонська пенсіонерка Марія Слива йшла додому після відвідування лікарні, де у стаціонарі перебував її чоловік.
“Коли, — розповідає жінка, — я по пішохідному переходу йшла через проїжджу частину проспекту 200-річчя Херсона, мене збила легкова машина, яку я не бачила, бо вона об’їжджала іншу машину, яка мене пропускала. Пам’ятаю, що йшла по переходу, потім мої руки опинилися на капоті машини жовтувато-зеленуватого кольору, і – все”.
Жінка опритомніла вже в обласній лікарні, куди її доставила бригада швидкої допомоги. Лікарі діагностувати струс мозку, перелом кісток носу, забої, пошкодження м’яких тканин та спричинене стресом загострення гіпертонічної хвороби.
“Протягом доби, — розповідає жінка, — я перебувала у реанімації, а потім мене перевели у відділення щелепно-лицьової хірургії. Десь на третій день перебування у лікарні думаю, а чому до мене не приходять працівники поліції. Тоді до мене прийшла подруга, і я попросила її дізнатися у поліцейських, чому вони ігнорують мене”.
Наступного дня подруга прийшла до Марії зі співробітником поліції, який сказав, що саме він виїжджав на місце ДТП.
“Ми, – говорить постраждала, — поспілкувалися, і я була впевнена, що поліція усе зробить по закону, що водія автомобіля, який мене збив, притягнуть до відповідальності. Але згодом я пересвідчилася, що проживши на світі 78 років, лишилася наївною”.
Після ДТП жінка не могла давати пояснення поліції — через струс мозку їй знадобилося лікування у неврологічному відділенні. Пізніше лікарі виявили й інші травми. Додаткове обстеження показало перелом голівки правої гомілкової кістки та розрив медіальних менісків обох колінних суглобів.
“Через місяць, — каже Марія Слива, — я вирішила дізнатися про хід розслідування. Телефоную у поліцію, а мені кажуть: “А справа закрита. Водія притягнули до адміністративної відповідальності і оштрафували на 425 гривень”. Сказати, що така відповідь мене шокувала, не сказати нічого”.
Довідку про результати розгляду ДТП підписав капітан поліції Сергій Жвавець – старший слідчий Відділу розслідування злочинів у сфері транспорту Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Херсонській області.
Жінка розповідає, що невдовзі після аварії водій приходив до неї: “Тоді я попросила його піти, бо, по-перше, дуже погано почувала себе. А, по-друге, це було десь на третій день після пригоди, і, думаю, зрозуміло, у якому психологічному стані я перебувала”.
У пошуках справедливості
Марія Слива зателефонувала на гарячу лінію Міністерства внутрішніх справ України. Вона розповіла, що у Херсоні водія, який збив її на пішохідному переході, притягнули лише до адміністративної відповідальності та оштрафували на 425 гривень.
За словами жінки, внаслідок ДТП вона отримала тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості, що підтверджують медичні документи.
“Невдовзі після того дзвінка, — розповідає жінка, — мені зателефонували з поліції і повідомили, що мою справу знову розглядатимуть. До речі, у Єдиний державний реєстр досудових розслідувань справу внесли лише після втручання адвокатки, до якої я звернулася за правовою допомогою».
Зараз херсонка намагається відновити справедливість законним шляхом: “Я була депутаткою Суворівської районної у місті ради, завжди діяла згідно із законом. Діятиму так само і зараз, хоча ці події дуже похитнули мою довіру до людей, які у Херсоні стоять на сторожі закону, зокрема, до поліції”.
За словами, Марії Сливи, вона не добивається для водія, який скоїв наїзд, якогось занадто суворого покарання: “Я не хочу саджати людину у в’язницю, але вважаю, що покарання за те ДТП має бути суворішим за штраф у 425 гривень. І я хотіла б отримати компенсацію, бо лікування було дуже дорогим (я маю усі підтверджуючі документи), а також отримати компенсацію за моральну шкоду”.
В Україні наїзд на пішохода на пішохідному переході може мати для водія як адміністративні, так і кримінальні наслідки — залежно від наслідків дорожньо-транспортної пригоди.
Якщо в ДТП немає потерпілих або людина отримала незначні ушкодження, водія можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил дорожнього руху, що спричинило ДТП).
В разі тілесних ушкоджень, відповідальність настає вже за ст. 286 Кримінального кодексу України — порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту.
Зокрема, частина перша статті 286 КК України передбачає кримінальну відповідальність у випадках, коли потерпілий отримав тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості. Йдеться про травми, які не є небезпечними для життя, але спричиняють тривалий розлад здоров’я або значну втрату працездатності. Ступінь тяжкості таких ушкоджень визначає судово-медична експертиза.
Говорячи про моральну шкоду, жінка зазначила, що нещастя трапилося з нею саме тоді, коли її 87-річний важко хворий чоловік перебував на стаціонарному лікуванні: «Мій чоловік потребує спеціального догляду, і доглядаю його переважно я, бо знаю його найкраще: у нас же подружній стаж – понад 50 років. Тому те ДТП і моє лікування стали для нас величезною проблемою».
Зараз Марія Слива за допомогою адвокатки намагається добитися справедливого розслідування, і каже, що це, мабуть, буде непросто: “Я бачила деякі матеріали справи, і неприємно вражена намаганням поліції спотворити важливі факти. Наприклад, вказане інше розташування машини, яка мене збила, і виходить, що я могла її бачити, переходячи дорогу, хоча справді це було не так”.
Жінка зазначає, що переходила дорогу у дозволеному місці і була впевнена, що дотримання правил гарантуватиме безпеку, але…
“Живучи у Херсоні, намагаєшся хоч якось убезпечити себе там, де це можливо. І дуже прикро, що потрапляєш у халепу, де не очікував цього, а потім стикаєшся з байдужістю людей, обов’язок яких – допомагати мешканцям”, — каже Марія.
UPD. Після публікації матеріалу на сайті Головного управління Національної поліції у Херсонській області з’явився офіційний коментар щодо цієї ДТП.
У поліції повідомили, що на момент оформлення матеріалів аварії медична довідка, видана в день госпіталізації, свідчила про легкі тілесні ушкодження у постраждалої. Саме тому подію спочатку розглядали в адміністративному порядку за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також у відомстві повідомили, що 13 січня 2026 року жінка звернулася до слідчих із заявою про відкриття кримінального провадження, зазначивши, що проходила додаткове лікування після ДТП. Після цього слідчі відкрили провадження за статтею 286 КК України.
Наразі, за інформацією поліції, призначена судово-медична експертиза, яка має встановити ступінь тяжкості тілесних ушкоджень. Розслідування триває.

