У понеділок, 6 січня 2025 року, з’явилося повідомлення про те, що оператори FPV-дронів-камікадзе знищили на тимчасово окупованій частині Херсонщини два російські комплекси «Панцир» та один ЗРК малої дальності «Оса».
Згодом стало відомо, що удар був здійснений з допомогою морських надводних дронів, які в цій операції виконували роль своєрідних «авіаносців».
Про це пише у своїй публікації портал The War Zone.
Another 'no-analogue' scrap metal.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 6, 2025
Ukrainian drones destroyed a Pantsir-S1 air defense system in the Kherson region.
📹: UA Navy pic.twitter.com/Nr01VCzumZ
Автори видання зазначають, що, згідно з інформацією Українського центру стратегічних комунікацій SPRAVDI, Сили оборони України отримали можливість завдавати ударів по ворогу з допомогою морських «авіаносних» дронів. Вони також посилаються на заяви російських «воєнкорів», які повідомляють про появу в українських військових надводних дронів-носіїв FPV-безпілотників, що можуть використовуватися для рейдів поблизу тимчасово окупованого Криму.
Точне місце удару невідоме, але користувачі Х неодноразово писали, що удар стався біля Скадовська.
Журналісти TWZ зазначають, що точні типи FPV-дронів та морських безпілотних «авіаносців», якими могли бути завдані удари по «Панцирях», наразі невідомі. Проте вони звертають увагу на можливість використання морського безпілотника Magura V5 як носія БПЛА, на якому можуть бути розміщені щонайменше три FPV-дрони. Варто також нагадати, що перше застосування морських «авіаносних» дронів Силами оборони України відбулося на початку грудня 2024 року, коли ВМСУ здійснили новий удар по російських окупантах на так званих «вишках Бойка».
Щодо технічних аспектів використання безпілотних озброєнь цього типу, є кілька важливих моментів. По-перше, для забезпечення стабільного управління FPV-дронами, особливо при ударах на великих відстанях, необхідні ретранслятори. Виникає питання, чи може морський дрон-«матка» стати таким ретранслятором для інших безпілотників. По-друге, при запуску FPV з борту надводного дрона є менша ймовірність зіткнення з фізичними перешкодами, що підвищує дальність передачі сигналу та збільшує шанси на ураження ворожої цілі в прибережній зоні.
Саме оснащення наших безекіпажних катерів FPV-дронами можна розглядати як логічний етап розвитку, оскільки раніше наші надводні дрони вже отримали можливість оснащення РПВ-16 «Шмель» та пусковими установками для 122-мм реактивних снарядів, що забезпечує як самооборону, так і здатність уражати ворожі цілі.