Народні депутати від Херсонської області Сергій Козир, Вікторія Вагнєр і Павло Павліш пояснили свою підтримку законопроєкту № 10242 про відповідальність за “несанкціоноване” оприлюднення інформації з державних реєстрів.
Козир у спілкуванні з журналісткою медіа МОСТ заявив, що спочатку не планував підтримувати законопроєкт, але проголосував “за” нього після зібрання профільного комітету.
На ньому було заявлено про внесення правок в документ, які запропонували журналісти.
“Є практика довіряти комітету, бо я не є членом цього комітету і фізично не встигаю ознайомитись, бо між комітетом і голосуванням було не більше години робочого часу”, – написав Сергій Козир.
Початкова версія законопроєкту дійсно була відредагована. Зробили це у частині покарання за “несанкціоновану” публікацію інформації з реєстрів, зменшивши його.
Спочатку планувалось покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. Потім його зменшили до в’язниці на строк від 2 до 5 років.
Таке зменшення має виключити можливість для правоохоронців проводити негласні слідчі (розшукові) дії у справах про витоки інформації з держреєстрів.
Вагнєр у спілкуванні з журналістом МОСТ’а сказала, що підтримала законопроєкт № 10242 теж після внесення в нього правок. Також нардепка заявила, що підтримає його в майбутньому, якщо в документ не внесуть дискримінаційних для журналістів норм.
Павліш заявив, що не вважає законопроєкт спрямованим проти журналістів. Також він сказав, що вважає документ хорошим, а не ухвалили його через “хайп” довкола.
«Я вважаю, що законопроєкт спрямований на захист закритих державних реєстрів, звідки можуть йти “зливи” ворогу. В тому числі і з реєстру “Оберіг”, де зберігається інформація про всіх військовозобов’язаних», – сказав Павло Павліш.
А народний депутат Володимир Іванов вже традиційно проігнорував звернення медіа МОСТ про отримання коментаря.
В цілому Верховна Рада не прийняла законопроєкт. За нього проголосували 213 депутатів з потрібних 226. Серед них були і всі нардепи від Херсонщини. Натомість його відправили на доопрацювання 229 голосами народних депутатів.
Проти документу виступали український Медіарух, журналісти, медійні та правозахисні організації. Вони заявляли, що законопроєкт становить суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту їх джерел та викривачів корупції в Україні.
Зокрема медійники наголошували, що під прикриттям боротьби із зловживанням даними законопроєктом № 10242 може бути створений інструмент для переслідування журналістів, які висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою.