У Херсоні під час окупації в НВК “Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів” № 15 незаконно виплатили більше півмільйона гривень премій та зарплат.
Про це свідчить частина аудиторського звіту про результати аналізу ефективності використання фінансових ресурсів херсонською спецшколою №30, НВК №11 та №15 з 1 липня до 31 серпня 2022 року, який МОСТ отримав від власних джерел.
Цей аналіз провів відділ аудиту та контролю Херсонської міської ради ще у червні 2024 року, але його досі не опублікували на офіційному сайті.
За його результатами, сума незаконних виплат склала 516,06 тисяч гривень.
Вони були профінансовані місцевим бюджетом і за рахунок освітньої субвенції з центрального бюджету. Премії отримали 23 працівники – це педагогічні та технічні співробітники освітнього закладу.
Преміювали вчителів Валентину Абубакірову, Світлану Василенко, Тамару Ігнатьєву, Олену Кірієнко, Людмилу Корівчак, Тетяну Обідець, Лілію Парчевську, Ірину Петрову, Олену Самойленко, Ірину Токар і Олену Чорну.
Також премії отримали соціальний педагог Олеся Волович, сторожі Наталя Голубова, Леонід Зенкін і Юрій Скакун, двірник Юрій Колев, прибиральники службових приміщень Наталя Байраченко, Наталія Воронова, Олена Карпова і Галина Садова.
Крім цього, преміювали завідувача бібліотекою Анну Кухаренко, заступницю [директора] з адміністративно-господарчої частини Олену Мартинову, асистента і кор. розв. (збережена орфографія документу, – МОСТ) Олену Дроздову. При преміюванні був порушений цілий ряд правил цього процесу.
Директорка НВК № 15 Людмила Стратійчук у своєму наказі не зазначила, за який проміжок часу преміює підлеглих – квартал, півріччя або рік.
В якості альтернативи, вона також не вказала можливі окремі випадки виконання особливо важливої роботи або святкові нагоди для преміювання (з урахуванням особистого вкладу працівників).
Крім цього, Стратійчук не визначила показники преміювання і за який саме обсяг фактично відпрацьованого часу (без урахування пропусків через хворобу, догляд за хворим та відпустку) воно проведене.
Із аудиту стає також зрозуміло, що премії 7 людей перевищують їхні оклади, а 20 співробітників у липні 2022 року відпрацювали менше місяця через перебування у відпустці – як, наприклад, сторожі Леонід Зенкін та Юрій Скакун.
Відповідні фінансові документи підписали заступник начальника управління освіти Херсонської міської ради Тетяна Сафроненко і головна бухгалтерка підрозділу міськради Світлана Варгата.
Загалом, переглядаючи звіт, ми звернули увагу на частину працівників, які отримали премії по 20 та 60 тисяч гривень.
Так, по 20 тисяч отримали прибиральники службових приміщень Воронова і Карпова. По 60 тисяч виплатили вчителям Абубакіровій, Ігнатьєвій, Парчевській та Чорній, завідувачу бібліотекою Кухаренко і заступниці директора з адміністративно-господарчої частини Мартиновій.
Прояснити ситуацію ми попросили колишню заступницю директорки закладу, про який іде мова – Вікторію Бурову. Як стверджує сама Вікторія, вона втратила посаду через спроби звернути увагу влади на схему з виплатами.
За її словами, власники 60 тисяч могли отримати гроші за умови “відкату”, який міг складати майже 90%.
“Після отримання 48 тисяч гривень (після відрахувань) вони 5000 залишали собі, а інші гроші надсилали назад”, – каже наша співрозмовниця.
Отримувачів 20 і 60 тисяч гривень могли об’єднувати такі критерії, як перебування у Херсоні на момент здійснення виплат і згода на передачу “відкату”.
Також у цій групі людей можуть бути ролі.
За версією Вікторії Бурової, ініціаторкою схеми з виплатами може бути вчителька Валентина Абубакірова. Також до активних учасників могла належати вчителька Олена Чорна.
Остання, вказує Вікторія, хворіла та померла.
Крім них, активними учасниками могли бути завідувачка бібліотекою Анна Кухаренко і заступниця директора з адміністративно-господарчої частини Олена Мартинова. Остання відпрацювала у липні 2022 року лише 9 днів.
За словами Вікторії Бурової, Чорна, Кухаренко і Мартинова займались махінаціями з преміями ще до повномасштабного вторгнення Росії.
“Тоді масштаби були меншими. Премія могла бути на тисячу гривень більше, яку передавали іншій людині”, – зазначає співбесідниця.
Роль посібниці у цій схемі також може виконувати вчителька Лілія Парчевська. Вона підписала документи про премії без погодження з головою профспілки, котрою була Вікторія Бурова.
Парчевська, зокрема, пішла на співпрацю з росіянами.
“Вона потрапила на відео у школі № 31”, – розповідає Бурова про Парчевську (ймовірно, мова йде про пропагандистське відео, де “засвітилася” остання, – МОСТ).
Зі свого боку, могла піти на співпрацю з росіянами, за версією нашої співрозмовниці, вчителька Тамара Ігнатьєва. Наразі про останню нічого не відомо.
Прибиральниці Наталія Воронова і Олена Карпова взагалі можуть бути випадковими у схемі людьми.
Вікторія говорить, що покривати схему могла і головний бухгалтер управління освіти міськради Світлана Варгата, яка перейшла на бік росіян.
Головним же “бенефіціаром” схеми могла стати директорка НВК Людмила Стратійчук.
За словами Вікторії Бурової, серед працівників закладу єлюдина, якій директорка давала номер картки для переведення “відкату” з виплат.
Ця картка не належала Стратійчук. Таким чином вона могла “відмивати” гроші, які були отримані незаконним шляхом. При цьому свідок безуспішно спробувала потенційно вивести Людмилу Стратійчук на чисту воду.
“Вона намагалась отримати у Стратійчук номер її картки”, – зауважує Вікторія.
Зараз схему з незаконним преміюванням працівників НВК № 15 розслідує Національна поліція України.
За словами Вікторії Бурової, проміжні результати розслідування очікувались до вересня – так обіцяв жінці слідчий.
Під проміжними результатами малось на увазі оголошення слідством першої підозри. Але вересень почнеться вже невдовзі, і ніяких підозр у справі премій оголошено ще не було.
Сама Вікторія наразі оскаржує непродовження їй трудового контракту з НВК № 15 у суді.
“Мене звільнили. Вірніше, не продовжили дію трудового контракту. Це незаконно, бо ми не сезонні працівники, і з нами не мають права укладати трудові договори”, – зазначає Бурова.