Обвинувачення і захист оскаржили в апеляції вирок жінці, яка проводила російський референдум в селі Максима Горького на Херсонщині.
Про це свідчить ухвала з судового реєстру.
Апеляційний суд ухвалив рішення відкрити провадження за скаргами прокурора і адвоката. Деталі скарг невідомі, але вирок суду першої інстанції був м’якіший того, який хотів прокурор, і суворіший того, що просив адвокат.
Прокурор просив призначити обвинуваченій 7 років в’язниці, 10 років заборони обіймати державні посади і конфіскацію майна. Адвокат просив призначити підзахисній випробувальний термін.
Пояснив він це нібито діями жінки під примусом, що нібито хотіла захистити чоловіка, якого викрадали і катували російські військові. Сама обвинувачена на суді визнала свою вину частково.
Вона також заявила, що її дії були пов’язані з прагненням захистити чоловіка, якого нібито викрадали і катували російські військові, та матеріальною скрутою.
Ще жінка просила призначити їй покарання не пов’язане з позбавленням волі. Показання чоловіка не підтвердили відповідний намір у її діях. Він не зміг логічно пояснити відсутність звернень до українських правоохоронців за фактами викрадень і катувань.
Також чоловік не зміг пояснити, чому не намагався зібрати та зберегти докази застосування насильства проти себе з боку російських військових. Крім цього, чоловік не зміг вказати на жодну людину, яка могла б бути свідком його викрадень або нетипової поведінки в цей період.
Сама жінка не змогла надати пояснення щодо обставин за яких вона дізналась про катування чоловіка, теж не робила заяв до правоохоронних органів, не клопотала про допит чоловіка в судовому засіданні і т. д. Додатково свідки заявили, що не бачили з боку жінки проявів ситуації можливого викрадення чоловіка.
Не помічали вони і можливо пов’язаного з цим суто формального виконання обов’язків під час референдуму – навпаки, жінка активно проводила референдум.
В результаті їй дали 6 років в’язниці, конфіскацію приватного майна, 10 років заборони обіймати посади в органах влади і надавати публічні послуги. Жінці інкримінували колабораціонізм.
За інформацією правоохоронців, вона проводила референдум в якості членкині незаконної дільничної комісії № 808. Як стверджувало слідство, жінка зі списками виборців та бюлетенями провела подворовий обхід.
Під час нього обвинувачена пропонувала жителям села Максима Горького взяти участь в незаконному референдумі та обліковувала його учасників. Її в якості жінки, яка проводила референдум, впізнали 10 свідків.
За інформацією обласної прокуратури, у Херсонській області за колабораціонізм засудили 96 людей.