За переїзд до Росії окупаційна влада свого часу пропонувала дітям із ТОТ Херсонщини гроші.
Про це йдеться у розслідуванні журналіста Тома Уотлінга з The Independent.
Журналіст розповідає історію п’ятьох підлітків, яких окупанти вивезли в Росію або на тимчасово окуповану територію, перш ніж їх зрештою повернули в Україну.
Він поспілкувався з п’ятьма українськими дітьми, які повернулися з росії, віком від 12 до 17 років про їхній досвід у російських “таборах відпочинку”.
16-річна херсонка Ліза Бацура, яку вивезли до тимчасово окупованого Криму у вересні 2022 року, коли їй було 14 років, каже, що пам’ятає момент, коли російський чиновник увійшов до її класу в Генічеському професійно-технічному училищі № 27 поблизу Кримського півострова.
За її словами, тоді директор школи сказав, що посадить її в підвал, якщо вона відмовиться. Лише в травні наступного року її врятувала мати.
“Учитель сказав нам, що хтось прийде. Потім нас завели в кімнату з одним великим столом і стільцями, і туди зайшла ця жінка. Вона сказала, що в Генічеську небезпечно через війну. Вона сказала, що нам буде краще в Росії, де ми матимемо всі ці переваги”, — каже Ліза.
За її словами, жінка, оточена офіційно вигляду чоловіками, пропонувала кожній дитині 100 000 рублів, щоб “переїхати в будь-яке російське місто”.
“Зрештою, я подумала, що я ближча до України, ніж до Росії. Вся атмосфера російської пропаганди також дуже дратувала”, — каже Ліза Бацура, додаючи, що один із дітей, хто все ж прийняв пропозицію росіян — 17-річний Зорік Ібріан, залишився в Генічеську.
Богдан Швецов найбільше ненавидів щоденний розпорядок співу російського гімну. РФ перевезла його з Херсона до Криму в жовтні 2022 року, коли йому було 12 років. Коли вони дісталися Євпаторії, куди вперше відвезли всіх херсонських дітей, його відокремили від однокласників, посадили в автобус і відвезли в табір неподалік, де він був змушений брати участь у рутині, побудованій навколо російською пропагандою.
“Вони змусили нас співати національний гімн щоранку перед фізичними вправами. Нас поставили у два ряди. Опікуни ходили туди-сюди між нами, щоб переконатися, що ми співаємо”, — каже він.
Ліза також описує момент, коли начальник охорони табору знайшов в одній із сумок дівчини український прапор.
“Він нас зібрав і підпалив прапор перед нами. Тоді він сказав: “Дивіться, ось як буде горіти ваша країна”, – розповідає вона.
Ліза додає, що він регулярно називав їх “укропами” та “хохлами”.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що росіяни роблять “усе, щоб заблокувати повернення десятків тисяч українських дітей”.
“Відтоді, як росія окупувала Крим і частину Донецької й Луганської областей у 2014 році, весь цей час Росія депортувала українських дітей і порушувала права мирних жителів. Тоді ми мали вісім років дискусій про повернення дітей. Чи отримали ми якісь конкретні результати? Ні. Єдиний реальний спосіб зупинити депортацію українських дітей – це звільнення всіх окупованих територій України. У нас немає іншого шляху”, – зазначив він.
З початку року на підконтрольну Україні територію вдалось повернути 120 дітей із Херсонської області.
У березні минулого року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової через депортацію українських дітей в Росію.