Для багатьох людей день починається з філіжанки кави. Не зі сніданку, гімнастики чи ранкового туалету, а зі стимулюючої дози кофеїну. Однак, незважаючи на солідний заряд енергії, який отримує організм зранку, варто замислитися над тим, як впливає на здоров’я вживання кави натщесерце. Чи правильний це спосіб розпочинати день? [1].
Кава на голодний шлунок впливає на процеси травлення в організмі людини так само, як і вживання її після їжі. Тому, якщо немає ознак та протипоказань до вживання кави за станом здоров’я, її споживання натщесерце не повинно мати негативного впливу на процеси травлення. Однак варто пам’ятати, що кожен організм може по-різному реагувати на ті чи інші продукти, тому краще проконсультуватися з лікарем, якщо у вас є якісь сумніви щодо вживання кави натщесерце.
Як кава впливає на організм?
Перш ніж відповісти на питання, чи можна пити каву натщесерце та яку реакцію вона провокує, варто спочатку розглянути, як вона насправді діє. Речовина, що міститься в каві і має найбільший вплив на організм – це кофеїн. Його присутність викликає прискорення роботи серця після вживання кави, що, в свою чергу, призводить до підвищення кров’яного тиску. Таким чином, вживання кави позбавляє від сонливості і тупості. Кофеїн також має стимулюючу дію на нервову систему. Після чашечки маленької чорної покращується короткочасна пам’ять, концентрація уваги та швидкість реакції. З іншого боку, покращення настрою після кави пов’язане з тим, що кофеїн сприяє виробленню гормону задоволення – дофаміну [2]. Кава також чудово впливає на травлення, оскільки кофеїн збільшує секрецію соляної кислоти в шлунку. Для тих, хто має проблеми з травленням, кава без кофеїну з цикорієм може бути особливо корисною для метаболізму. Однак, в окремих випадках, кава може викликати печію. Чому це трапляється та як це усунути?
Печія – це неприємне відчуття печіння в ділянці стравоходу та грудини. Вона супроводжується іншими симптомами, такими як кислотний рефлюкс і зворотний потік шлункового вмісту.
Якщо ви не уявляєте собі дня без хоча б однієї чашки кави, необхідно вжити максимальних заходів обережності, щоб захистити, нейтралізувати і зменшити секрецію шлункових кислот. З цією метою необхідно:
- дотримання інших режимів противиразкової та антирефлюксної дієти, в тому числі відмова від смаженої та печеної їжі, тваринних жирів і білків, вуглеводів, солі, перцю, цитрусових;
- обмеження вживання алкоголю, відмова від куріння сигарет;
- нейтралізація реакції в травному тракті, головним чином за допомогою води – пити багато і регулярно;
- створення захисних бар’єрів у травній системі. Хороший спосіб зробити це – пити відвари і настої з трав, які містять велику кількість слизу (в цьому контексті можна згадати, серед іншого, хрін і лляне насіння);
- у разі загострення симптомів, після консультації з лікарем, прийом фармацевтичних препаратів, таких як Ренні, які зменшують симптоми печії [3].
Коли найкраще пити каву?
Оскільки кава натщесерце призводить до багатьох шкідливих наслідків, коли ж її слід пити, щоб запобігти їм і отримати максимальну користь від цього життєдайного напою? Через 1-2 години після сніданку, бажано в проміжку між 9 та 11.30 ранку, коли рівень вироблення гормону стресу значно нижчий. Пити каву в другій половині дня також не найкращий варіант – кофеїн може діяти до 7 годин після вживання. Чашка напою після 16:00 може ускладнити засинання.
Література
1. Забранська, К. О. (2016). Вплив кави на здоров’я та життєдіяльність молоді.
2. Онопрієнко, О. В., & Онопрієнко, О. М. (2023). ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ, ЯКІ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В ДІЄТОТЕРАПІЇ. СЬОМОЇ МІЖНАРОДНОЇ, 193.
3. UMHS GERD Guideline, September, 2013. Guidelines for Clinical Care Ambulatory, Мичиганский медицинский Университет.