Десять херсонських художників створять книгу історій жителів Херсонщини за технологіями X століття. Під час артрезиденції у Таллінні митці писатимуть каліграфію та ілюструватимуть рукотворну книгу, засновану на реальних історіях жителів області від початку повномасштабного вторгнення Росії і до сьогодні.
Про проєкт “Lament of Kherson region” (“Плач Херсонщини”) розповів Суспільному один з організаторів та учасників художник Володимир Рейнхарт.
Окупація, підрив російськими військами Каховської ГЕС, життя під постійними обстрілами з лівого берега. Одні й ті ж події жителі Херсонщини сприймають по-різному. 50 їхніх історій увійдуть до рукотворної книги “Лемент (Плач) Херсонщини”.
“Ці історії вони фактично документальні й засновані на персональному досвіді наших героїв. Трохи читав. Найбільше вразило, що вони, по-перше, різні й по-друге, про різне, скажімо так. Навіть здавалось би досвід один і той самий, емоції, які люди викладають — абсолютно різні, навіть іноді – діаметрально різні. Ми намагаємось підбирати, щоб ці історії були різні, щоб читач не впав в якусь депресію, коли він буде знайомитись з цією книгою. Щоб було і сумно, і трагічно, а іноді було й іронічно, а може іноді – трохи весело”, — сказав художник.
Спогади жителів Херсонщини за останні два роки збирали фахівці соціологічної асоціації України. Їх занесуть до книги десять херсонських художників під менторством Анатолія Лютюка, який головує у Центрі української культури в Естонії.
“Ми беремо за основу ці 50 історій херсонців, веземо наших херсонських художників і не тільки херсонських на артрезиденцію в місто Таллінн, в Естонію. І там вони разом з Анатолієм Лютюком створюють цю книгу. Тобто вони записують історії, вчаться каліграфії трохи, роблять ілюстрації. Потім у нас буде така рукотворна книга, котру ми навесні будемо презентувати в Херсоні і потім ця книга буде “оцифрована”, переведена в формат сайту, щоб вже всі могли фактично з нею ознайомитись”, — розповів Володимир.
У цифровому варіанті літопис буде доступний українською та англійською мовами. За словами Володимира Рейнхарта, проєкт спрямований на те, щоб розповісти більше про Херсонщину за кордоном.