Вчора, 11 січня 2024 року, начальник Херсонської МВА Роман Мрочко підписав розпорядження про перейменування низки херсонських вулиць.
Цього разу у переліку – вулиці на Шуменському, Сухарці та Житлоселищі.
Серед них і вулиця Островського, яка знаходиться у колишньому селищі Суднобудівельників, між Шуменським та Житлоселищем.
Це невеличка вулиця, яка починається від вулиці Докучаєва і закінчується обривом в районі річки Кошової. Вона повністю складається із будинків приватної забудови.
Сформувалася вулиця в середині ХХ століття у долині Молочної балки. В самій Молочній балці в той же час виник провулок, який теж носив імʼя Островського. Вчора йому повернули історичну назву “Молочна балка”.
Вулицю ж Островського назвали на честь сестер Диканських.
Віднайти в інтернеті відомості щодо сестер не так і легко.
Чи не перша згадка про них міститься у статті гендиректора КНП “Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О.Тропіних” Леоніда Ремиги “Роль лікарських організацій у розвитку медицини та лікарського самоврядування на Херсонщині”, написаній ще у 2015 році.
У ній він пише, що Євгенія Елізаровна Диканська – лікар-офтальмолог, хірург – відіграла велику роль в організації відкриття медичної бібліотеки. Вона ж склала перший каталог цієї бібліотеки.
За словами голови Херсонської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексія Макієнка, сестри Євгенія та Фанні Диканські були одними з перших жінок-лікарок Херсонщини. Євгенія Диканська у 1933 році заснувала першу в Херсоні офтальмонологічну клініку.
«У цій будівлі досі знаходиться медичний заклад — бактеріологічна лабораторія», – додав він.
У дисертації Ірини Надєждіної про просвітницько-педагогічну діяльність інтелігенції Півдня України вказано, що Ф. Диканська була першою жінкою-лікаркою в Херсоні. В роботі вона посилається на статтю Ремиги, де про це не йдеться, та книгу Володимира Боброва про становлення та розвиток ліцеїв і гімназій Півдня України. Останньої немає в мережі і в бібліотеці автора, тож вивчити це твердження поки важко.
За словами місцевого краєзнавця Дементія Бєлого, Фанні Диканська була першою жінкою-лікарем, членом товариства херсонських лікарів, а не першою лікаркою взагалі.
“Цей факт відображено в Пам’ятних книгах Херсонської губернії. Але я цього питання окремо не досліджував”, – написав він в Facebook.
Відомо також, що Фанні Диканська була гінекологом.
Процес перейменування топонімів на виконання Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” у Херсонській громаді розпочато з літа 2023 року.
Самому перейменуванню передують голосування жителів Херсона та округів на сайті Херсонської міської ради.
11 січня 2024 року стало відомо про те, що у третю чергу у Херсонській громаді перейменовано низку вулиць, провулків та скверів.
Так, у Херсоні перейменували ще 10 вулиць, 2 провулки і сквер. Одну з вулиць назвали іменем загиблого від ворожого обстрілу патрульного Віталія Новицького.
Окрім того, по 14 об’єктів топоніміки перейменували у Зеленівському та Комишанському округах Херсонської громади.
Також перейменування відбулися і у Садівському та Степанівському округах. Там нові назви отримали 10 вулиць.