Внаслідок руйнування дамби Каховської гідроелектростанції, сильно постраждало сільське господарство на півдні України. Проте, постраждалі сільськогосподарські угіддя можна буде відновити за рахунок зрошення, особливо швидко це вдасться фермерам, які займаються вирощуванням овочів та фруктів.
Таку думку висловив економіст та член інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Андрій Ярмак, який виступив в ефірі Українського радіо, пише видання SEEDS.
«За кількістю опадів на півдні України, цей регіон можна віднести до пустель. Південь України значною мірою залежить від зрошення, оскільки регіон є надзвичайно посушливим і без зрошення аграрне виробництво в ньому буде дуже обмеженим. І воно буде обмежуватися культурами, які є посухостійкими, неінтенсивними», – розповідає Андрій Ярмак.
За його словами, наявність греблі також позитивно впливала на доступність і якість підземних вод на Херсонщині. Однак, знищення гідроелектростанції сильно вдарило по сільському господарству на півдні України.
«Я думаю, що стосовно овочів та фруктів, після звільнення від загарбників, його можна буде відновити швидше, ніж виробництво зерна, олійних культур і т.д. Тому, що овочі і фрукти все-таки приносять значно більше коштів виручки з одного гектара. Відповідно інвестиції, навіть якщо зрошення буде відбуватися за рахунок свердловин, ці інвестиції окупаються дуже швидко», – каже експерт.
Нагадаємо, підрив Каховської ГЕС стався 6 червня 2023 року близько 2 години ночі.
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець збитки внаслідок руйнування ГЕС становлять понад 1,5 млрд доларів США.
За інформацією доктора географічних наук Ігора Пилипенка підрив дамби Каховської ГЕС – це перехід до ядерного шантажу.
Через 13 днів після підриву дамби Каховської ГЕС, 18 червня, фактично перестало існувати Каховське водосховище.
Наразі відомо, що «Укргідроенерго» працює над проєктом спорудження тимчасової греблі в районі Каховської ГЕС.