Атака на Каховській дамбі призвела до переміщення щонайменше 17 000 людей, залишила сотні тисяч без питної води, затопила посіви та завдала мільярдних збитків. Путін звинуватив Київ у “звірстві”. Франція надсилає допомогу.
Сотні тисяч людей без доступу до чистої води, кількість безхатченків, які поки не підраховані, чекають на порятунок, 10 000 гектарів сільськогосподарських угідь затоплено, відключення електроенергії вплинуло на 20 000 мирних жителів, 150 тон нафти вилилося в Дніпро та спричинили збитки в 1 мільярд доларів США. Поступово наслідки вибуху дамби на Каховській гідроелектростанції, що на півдні України, вранці у вівторок 6 червня набувають форми гуманітарної, економічної та екологічної катастрофи в безперспективній війні. кінець. Київ і Москва звинувачують один одного в нападі. Окрім забезпечення водою Кримського півострова, Каховська гребля мала вирішальне значення для охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Президент Росії Володимир Путін порушив мовчання і звинуватив Київ у скоєнні “звірства”. Керівник Кремля в телефонній розмові зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом попередив про “масштабну екологічну та гуманітарну катастрофу”. Влада в Херсоні побоюється спалаху епідемії через затоплення кладовищ і тисячі мертвих тварин.
До ночі цієї середи, 7 червня, вдалося врятувати 5900 жителів – 4000 з території, контрольованої росіянами, і 1900 – з території, що перебуває під владою України. Щонайменше 80 населених пунктів, які зосереджують 40 тисяч жителів, на обох берегах Дніпра знаходяться під загрозою затоплення. Андрій Костін, генпрокурор України, вважає, що потрібно буде вивести “17 тисяч мирних жителів”.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що “найближчими годинами” “допомога буде надіслана для задоволення негайних потреб” України після катастрофи. “Франція засуджує цей жахливий акт, який ставить населення під загрозу”, – заявив він після телефонної розмови з українцем Володимиром Зеленським. “Я зміг передати президенту Зеленському свою солідарність з його народом після нападу на дамбу”, – додав він. Первинна допомога складається з конвою з десятьма тонами засобів санітарії, гігієни та водовідведення.
Аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва (Київ) Петро Бурковський очікує, що міжнародна спільнота різко відреагує на вибух дамби. «Оскільки це була техногенна катастрофа, тобто Путін, який її наказав, відповіддю має бути повна ізоляція Росії», – заявив він в інтерв’ю через WhatsApp. «Україна вже 15 місяців попереджає про геноцидну війну Росії. Атака на завод не стала несподіванкою».
Бурковський підкреслив, що привертає увагу “некорисність” атаки на дамбу. Він пояснив, що з військової точки зору територія ураження була найбільш захищеною природними перешкодами, такими як річка Дніпро, заболочені території та острови з численними рукавами річки. «Росіяни знищили свою першу лінію оборони на лівому березі. Через місяць, коли рівень води впаде через високі літні температури, переправлятися через Дніпро на цій ділянці стане ще легше».
Херсонський журналіст 39-річний Сергій Нікітенко розповів Correio Braziliense, що на лівому березі Дніпра «надзвичайно складна» гуманітарна ситуація. «Ймовірно, буде багато жертв, тому що росіяни не врятували людей або зробили це занадто пізно», – сказав він. За його словами, повністю затоплено населені пункти Олешки та Гола Пристань. «У нас в Херсоні та в селах на правому березі сценарій хоч і складний, але не критичний. Триває евакуація жителів. Влада працює цілодобово, до рятувальних робіт підключилися волонтери з різних куточків України», – прокоментував він.
Ще одна проблема, за його словами, стосується екології. “Мало хто про це замислювався, всі націлені на порятунок людей”, – сказав Нікітенко. Він вважає, що регіону загрожує екологічна та економічна катастрофа. “Ситуація розгортається дуже швидко. Важко щось прогнозувати”.
За 700 км, у м. Тернопіль, Олександр Кобець — херсонець, директор Асоціації Української Школи Миротворчості — у суботу 10 червня вирушить до зони лиха. «Ми організовуємо велику кількість пожертв», — сказав він.
Правий берег Дніпра в Херсонській області перебуває під контролем Києва, а лівий залишається під окупацією Москви. “Саме в цьому районі ми спостерігаємо катастрофу. Жителі в небезпеці і гинуть. Росіяни не рятують мирних жителів і не дають їм тікати”, – засудив Кобець. В області вирощено овочів у чотири рази більше, ніж у середньому по Україні. «Сільське господарство залежить від зрошення, а вода надходить із дамби. Усе спустошено».
Трагедії повторюються всередині катастрофи. “Літня пара сиділа на даху свого будинку. Їх побачив знайомий. Було багато води і вони потонули. Це сталося на лівому березі Дніпра, в місті Гола Пристань. З вівторка росіяни Встановили блокпости на виїздах з міст і сіл, вони не дають мешканцям тікати», – додав Кобець.