За січень-березень 2023 року до загального фонду місцевих бюджетів Херсонської області надійшло 622,6 млн грн. Це становить 90,2% до планів, затверджених місцевими радами на цей період. Недоотримано 67,8 млн грн.
Тобто 29 місцевих бюджетів області не забезпечили виконання взятих зобов’язань за доходами. Або – кожен другий.
Ці та інші цифри наводяться у розпорядженні начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна “Про підсумки роботи місцевих органів влади щодо забезпечення виконання місцевих бюджетів області за I квартал 2023 року”, яке ми проаналізували.
Варто зазначити, що території 32 тергромад області залишалися під контролем РФ, території інших 17 громад перебували в зоні ведення бойових дій, тому в ОВА відзначають, що “ведення бюджетів відбувалося в умовах економічної нестабільності”.
Незатвердженими на сьогодні залишаються бюджети Скадовської та Виноградівської тергромад, адже Президент тільки нещодавно створив там військові адміністрації.
Так, до спеціального фонду місцевих бюджетів Херсонщини надійшло платежів на суму майже 83 тис. грн. У свою чергу, це – більше планових призначень на 42,7%
Якщо порівнювати з минулим роком, то надходження до загального фонду місцевих бюджетів зменшилися майже на 750 млн грн. Із цим показником Херсонщина посіла передостаннє, 24-те, місце серед регіонів України.
У розрізі місцевих бюджетів області за січень-березень 2023 року надходження по обласному бюджету скоротилися.
Найбільше (від 80 до 90%) це позначилося на надходженнях від 17 громад, які залишаються окупованими. Мова про Мирненську, Чаплинську, Хрестівську, Генічеську, Каховську, Новотроїцьку, Рубанівську громади тощо.
Серед деокупованих територій низькі надходження показали Калинівська, Станіславська та Милівська громади, які і жо віни не були серед лідерів за доходами.
З державного бюджету за цей період область отримала міжбюджетних трансфертів на суму 1984,0 млн грн. Додатковим джерелом надходжень стали вільні залишки – 1042,0 млн грн. За 2 місяці 2023 року місцевими бюджетами на видатки вже розподілено 118,8 млн грн. З них на:
- оплату праці бюджетникам – 19,2 млн грн
- оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 2,4 млн грн
- капітальні видатки – 44,6 млн грн
- інші поточні видатки – 52,6 млн грн
Що ж стосується видаткової частини бюджету загалом, то у I кварталі 2023 року в області на проведення видатків спрямували 1277,6 млн грн. Їх розподілили на утримання та діяльність установ і закладів соціально-культурної сфери у сумі 852,9 млн грн (66,8%). Мова про:
- заклади освіти – 730,8 млн грн
- заклади охорони здоров’я – 20,7 млн грн
- заклади соцзахисту – 43,9 млн грн
- заклади культури і мистецтва – 41,2 млн грн
- заклади фізкультури і спорту – 16,3 млн грн
На органи державного управління спрямували 158 млн грн, з них на оплату праці з нарахуваннями – 137,6 млн грн.
Разом з тим, за загальним фондом обліковується кредиторська заборгованість – майже 138 млн грн. 29,4 млн грн із загального обсягу заборгованості становить заборгованість із виплати зарплати та майже 43 млн грн – по розрахунках за спожиті бюджетними установами комунальні послуги та енергоносії.
7,1 млн грн заборгували педпрацівникам, зокрема.
У свою чергу, за спеціальним фондом місцевих бюджетів видатки проведено на суму майже 140 млн грн. Із загального обсягу найбільше спрямували на заходи та роботи з територіальної оборони – 42,3 млн грн.
Заходи із мінімізації негативних наслідків збройної агресії РФ залишаються, як ідеться у розпорядженні начальника ХОВА, пріоритетними.
Так, на створення єдиної комплексної автоматизованої системи відеоспостереження та оповіщення про надзвичайні ситуації, придбання матеріально-технічних засобів для захисту об’єктів критичної інфраструктури, забезпечення належних умов розміщення підрозділів тероборони спрямовано 56 млн грн.
На заходи із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій виділено 66,5 млн грн. Сюди входять:
- проведення розрахунків за оренду приміщень для зберігання гуманітарного вантажу
- придбання будматеріалів для проведення безоплатних аварійно-відновлювальних робіт на об’єктах, що постраждали внаслідок бойових дій
- придбання спеціального автомобільного транспорту
- забезпечення евакуації цивільного населення
На фінансове забезпечення будівництва, реконструкції та ремонту доріг у населених пунктах на 2023-2025 роки за рахунок субвенції з державного бюджету виділено 29,3 млн грн. 17,4 млн грн спрямували на проведення аварійно-відновлювальних робіт покриття проїзної частини автомобільних доріг загального користування місцевого значення Херсонської області місцевими матеріалами протяжністю 72 км.