Якщо жінці довелося пережити викидень, не дивно, що про наступну вагітність вона думає з побоюванням. Які складнощі слід очікувати? Коли можна знову завагітніти та які шанси на те, що це вийде? Ми попросили спеціалістів, гінекологів і репродуктологів, відповісти на ці питання.
Якщо ви відчуваєте труднощі із зачаттям, можливо, настав час для консультації з репродуктологом: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/konsultaciya-reproduktologa/
Коли можна поновити статеве життя?
Відповідь це питання залежить від цього, чи здійснювався кюретаж (вишкрібання) після викидня. Якщо матка очистилася самостійно й кюретаж не був потрібний, статеве життя можна відновити за два тижні. Якщо ж виконувався кюретаж, то часу на відновлення може знадобитися більше. Зазвичай гінеколог призначає пацієнтці огляд через два тижні після кюретажу, й вже за результатами огляду дає рекомендації.
Коли можна знову завагітніти?
Нова вагітність може наступити при першій же овуляції, а найраніший термін, коли вона може бути — це через два тижні після викидня. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує нову вагітність не раніше як за шість місяців після переривання вагітності. Проте результати дослідження, проведеного у 2022 році та опублікованого журналом PLOS Medicine, змушують сумніватися у доцільності такого тривалого терміну. Дослідження показало те, що й бачать лікарі на практиці: вагітність, що настала в перші місяці після мимовільного або штучного переривання попередньої вагітності, не пов’язана з підвищенням ризиків для здоров’я. До того ж шанси на зачаття у цей час вищі, ніж після тривалого відновлювального періоду. Тому якщо пара готова до зачаття, лікарі рекомендують пропустити один-два цикли, й цього цілком достатньо.
Однак ці рекомендації стосуються лише фізичної сторони проблеми, але є ще й емоційна. Викидень може бути важким потрясінням для психіки як жінки, так і її партнера. Тому відновлювати спроби завагітніти слід лише тоді, коли пара повністю відновиться емоційно.
Коли нормалізується гормональне тло?
Як зазначалося вище, овуляція може наступити вже за два тижні після викидня. Однак ХГЛ, хоріонічний гонадотропін людини, у цей час ще циркулює в організмі. Цей гормон починає вироблятись хоріоном, оболонкою ембріона, коли він імплантується в матку. У невагітних жінок ХГЛ не визначається. Схоже, його присутність не перешкоджає настанню нової вагітності, проте може вплинути на її діагностику. Річ у тім, що методи ранньої діагностики вагітності засновані саме на присутності ХГЛ у крові та сечі жінки. Тому залишки ХГЛ можуть дати хибнопозитивний результат, якщо нова вагітність діагностується через кілька тижнів після викидня. Повністю гормон виводиться з організму через два місяці, тобто два цикли, якщо викидень стався терміном до 12 тижнів. На цьому й ґрунтується порада почекати два цикли перед тим, як завагітніти знову.
Наскільки складно завагітніти після викидня?
Шанси на настання вагітності після викидня не нижчі, ніж зазвичай. Лікарі кажуть «не нижче», тому що в перші місяці вони вищі. У 2016 році в журналі Obstetrics & Gynecology було опубліковано дослідження Національного інституту здоров’я США. Воно було присвячено спостереженню за 1000 жінок, які перенесли викидень. З’ясувалося, що понад 76% спробували завагітніти знову протягом трьох місяців, і в 69% це вийшло. У той час як в групі тих, хто вичікував довше, це вдалося лише 51%. До того, у цій групі вагітність мала успішніший результат: 53% живонароджень проти 36% у тих, хто чекав довго. Водночас жодного підвищення ризику ускладнень не виявлено.
Таким чином, завагітніти після викидня не складніше, ніж зазвичай: шанси після викидня такі ж, як до нього, або навіть вище.
Медичні центри «Мати та дитина»:
Київ, вул. Макіївська, 8
Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
Львів, вул. Замарстинівська, 85а
Київ, вул. Казимира Малевича, 83