Херсонське прокремлівське медіа тиражує фейк про намір Польщі окупувати українські землі
Телеканал «Таврія», який працює на окупованій росіянами частині Херсонської області і має прокремлівську редакційну політику, неодноразово поширював маніпулятивну і відверто недостовірну інформацію.
І нещодавно це медіа вкотре поширило фейк російської пропаганди про «намір Польщі захопити українські землі».
Що кажуть окупанти
Гостем нещодавньої програми «Херсон. Live» цього телеканалу був російський пропагандист Леонід Свиридов, якого представили – «журналіст-міжнародник агенції Sputnik».
Він заявив, що впевнений на 99,9% в тому, що «поляки увійдуть на територію України».
«Польська ментальність та польське світовідчуття свідчать про те, що вони зайдуть на територію західної України. Цього не уникнути, на жаль. Чим це закінчиться, дуже складно припустити», – заявив Леонід Свиридов.
Він зазначив, що польське вторгнення в Україну «може статися на початку травня», ув’язав ці події із запланованими на осінь в Польщі парламентськими виборами. А також – з правлячою в країні партією «Право і Справедливість» та її лідером Ярославом Качинським. Сказав, що той хоче стати «другим Пілсудським». Згадав і про намір Польщі збільшити чисельність особового складу армії до 300 людей. «Прив’язав» цей намір до нібито «прагнення Польщі завоювати українські землі».
Чому це брехня
Росія після 2014 року почала активно насаджувати пропагандистський наратив про розділ нашої країни державами, до складу яких раніше входили українські землі. Покійний Володимир Жириновський говорив про це в кожному ток-шоу і в кожному інтерв’ю, як тільки мова заходила про Україну. Він навіть офіційно надіслав урядам Польщі, Угорщини та Румунії листи з пропозицією поділити Україну разом із Росією. Влади цих держав назвали таку пропозицію абсурдною.
Говорили про нашу країну як про нібито «ласий шматочок» для держав-сусідів і інші ретранслятори російської пропаганди. Частіше за все згадували Польщу. Причина – банальна: в минулому до складу Польщі входила значна частина українських земель. До того ж радянська історіографія надмірно демонізувала Польщу, а згодом російські пропагандисти безпідставно приписали сучасній Польщі «колоніальні наміри» стосовно України.
Найвпливовіші польські політики не раз заявляли про підтримку прагнення України стати частиною європейської та євроатлантичної спільнот, засуджували агресивні дії Росії. В березні 2022 року уряд Польщі виступив з офіційною заявою, зазначивши, що твердження російської пропаганди про ворожі наміри Польщі щодо України та нібито її бажання окупувати західну частину країни є дезінформацією. А в жовтні 2022 року сенат Польщі визнав владу РФ терористичним режимом.
Чому це важливо
Роздроблення України і розділ її території між кількома державами – блакитна мрія Росії, яка окупувала частини території нашої країни і прагне загарбати ще більше.
Небажання російських пропагандистів «злізти» з такої «дохлої шкапи», як багато разів спростоване твердження про «бажання європейських країн» роздробити Україну, продиктоване тим, що у разі відмови вид цього наративу втратить значну частину пропагандистського потенціалу інший наратив, який є одним з ключових у виправданні російської агресії проти України. А саме – наратив про Україну як «штучне утворення», «клаптикову ковдру» з земель, які «історично належать іншим державам».
Окупанти створили на Херсонщині «систему вищої освіти» із закладів, існуючих лише на папері
Створені окупантами і існуючі лише на папері чотири херсонських «вищих навчальних заклади» внесені окупантами до переліку таких, які можуть видавати дипломи російського зразка.
Але жоден з цих вишів реально не працює, не має ані студентів, ані повноцінного професорсько-викладацького складу.
Що кажуть окупанти
Як повідомляють підконтрольні російським окупантам медіа, до цього переліку включені 29 вузів. Є там і створені за російським законодавством так звані «Херсонський державний університет», «Херсонський технічний університет», «Херсонський аграрний університет», «Херсонська державна морська академія».
Інші виші – також фейкові навчальні заклади, створені окупантами на загарбаних українських територіях, зокрема, в Донецькій і Луганській областях.
«Претендувати на дипломи російського зразка зможуть громадяни РФ, які у 2022 році закінчили виші ЛНР, ДНР, Запорізької та Херсонської областей, успішно пройшли державну підсумкову атестацію, але не отримали документа про закінчення навчання», – йдеться в повідомленні.
.
Чому це брехня
В даному випадку, як це не дивно, твердження окупантів про наявність на тимчасово підконтрольних Росії територіях Херсонщини якихось вищих навчальних закладів спростували самі… окупанти, точніше, підконтрольні їм медіа.
Телеканал «Таврія» показав сюжет, в якому йдеться про вищу освіту на окупованих Росією територіях Херсонщини. В цьому сюжеті єдині кадри, зняті на окупованій території, – інтерв’ю Тетяни Томіліної росіянину Олександру Малькевичу. Усе інше – архівні кадри, зняті під час окупації Херсона.
І на цих кадрах чомусь ніде не видно великої кількості людей, хоча Томіліна казала про майже чотири тисячі студентів.
Щодо дванадцяти докторів наук, які, за словами окупаційної «ректорки», начебто працюють в університеті, то ректор справжнього Херсонського державного університету Олександр Співаковський сказав, що співпрацювати з окупантами погодилися 12 викладачів, які мають наукові ступені, але не усі з них – доктори наук.
Чому це важливо
Росіяни прагнуть якомога скоріше створити на тимчасово підконтрольних їм територіях, в тому числі і в Херсонській області, видимість нормального життя, показати, що Росія дуже швидко все налагодила, і стало «краще, ніж було при Україні».
Неодмінна складова нормального життя будь-якого регіону – існування там системи підготовки кадрів, в тому числі – і закладів вищої освіти. Окупантам дуже хочеться, щоб і росіяни, і мешканці окупованих територій, і усі інші вважали, що «там, де Росія, там – достаток і добробут в усіх сферах». Бо лише за цієї умови працює один з головних наративів російської пропаганди, згідно з яким Росія не окупує чужі території, а «визволяє» їх, несе «мир, добро і процвітання».
Але в деяких ситуаціях на кшталт створення системи вищої освіти неможливо збудувати хоча б більш-менш переконливі «потьомкінські деревні». Тому доводиться просто видавати бажане за дійсне і робити вигляд, що «паперові» виші існують реально.
Херсонські пропагандисти «витягли з нафталіну» фейк про «продаж дітей на органи»
Є пропагандистські фейки, які, можна сказати, тхнуть неправдою за кілометр. Але ці фейки вперто продовжують використовувати російські медіа, а також медіа, створені окупантами на тимчасово підконтрольних їм територіях, зокрема, на Херсонщині.
Що кажуть окупанти
Демонізація Заходу, в першу чергу – США, була частиною редакційної політики прокремлівських російських медіа протягом багатьох років. Іноді ця складова діяльності пропагандистів була більш вагомою, іноді – трохи менше.
Зараз очорнення Заходу набуло в російських прокремлівських медіа свого апогею. Намагаються не відставити і медіа, створені на окупованих територіях.
Так, підконтрольне окупантам «Радіо «Таврія» розмістило в Телеграм-каналі повідомлення з твердженнями про те, що українських дітей, яких завдяки благодійникам відправляють на лікування за кордон буцімто «продають на органи або для розпусти».
Чому це брехня
Запущений російською пропагандою фейк про те, що «українців розбирають на органи», має багаторічну історію. Цю маячню розповсюджували різні ретранслятори окупантських пропагандистських меседжів, в тому числі, і дуже відомі люди.
Потім фейк про «продаж на органи», зокрема, і дітей, неодноразово «спливав» в різних пропагандистських медіа.
Писали про «нетипові дитячі медичні картки, знайдені в офісі Червоного Хреста в Маріуполі», про «торгівлю українськими дітьми в Литві». Навіть писали про те, що «Росія врятувала херсонських дітей-сиріт від продажу за кордон на органи».
Цю маячню неодноразово спростовували, і українці, і литовці, і, до речі, поляки, про яких згадує «Радіо «Таврія».
Поляків неодноразово згадували в публікаціях про «продаж дітей на органи». При тому, що в Польщі встановлено суворий контроль над дотриманням правил трансплантації. Країна як член Європейського Союзу повинна подавати звіт про дотримання Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи про стандарти якості та безпеки органів людини, призначених для трансплантації. Усі реципієнти, які очікують на пересадку анатомічних матеріалів у Польщі, занесені до Національного списку очікування трансплантації. У звіті вищої палати контролю Польщі за 2022 рік зазначено, що діюча в країні система унеможливила проведення трансплантації органу особі, яка не перебуває на національному обліку.
Чому це важливо
Росія намагається усіма засобами відволікти увагу світової спільноти від факту масового викрадення дітей на окупованих територіях, в тому числі – і на Херсонщині.
Нагадаємо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової. За версією суду, Путін та Львова-Бєлова особисто відповідальні за примусову депортацію дітей із окупованих українських територій до Росії.
А «реанімування» багатократно спростованого фейку про «викрадення українських дітей на органи» – це не тільки спроба відволікти увагу людей від дуже серйозної проблеми, а й змінити кут сприйняття російської агресії проти України. Бо в одному «пакеті» із звинуваченнями йдуть і розповіді про те, як росіяни «героїчно рятували» українських дітей, яких начебто хотіли вивезти на Захід «на органи» та «на поталу педофілам».
Тиражуючи такі повідомлення, російські пропагандисти порушують не лише етичні норми для медіа, а ще й діють всупереч загальнолюдським моральним нормам. Бо на Заході лікують українців (і дорослих, і дітей), постраждалих саме внаслідок дій російських військових.
Виходить, що збройні сили держави-агресора калічать людей, в тому числі, і дітей, а «солдати інформаційного фронту» умовляють батьків поранених дітей не відправляти їх на лікування.
Це вкотре підтверджує, що для росіян пропаганда – руйнівна і смертоносна зброя. В РФ і армія, і пропагандисти – по суті – частини одного війська, яке веде загарбницьку війну проти України.
Цей матеріал було написано ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” в рамках програми IWPR «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” i не відображає погляди Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру.