«Загибель американців», наклепи та кредитний борг «на плечах херсонців»: як маніпулювали місцеві політики і медіа

«Загибель американців», наклепи та кредитний борг «на плечах херсонців»: як маніпулювали місцеві політики і медіа
30 сентября 2020 года.

Херсонський інфопростір насичений матеріалами з ознаками замовності та поодинокими фейками. Про це свідчать результати тижневого моніторингу, проведеного аналітиком Проєкту INFOCRIME. 

Протягом 21-27 вересня в місцевих ЗМІ проаналізовано 1221 повідомлення. 136 із них (11%) мають ознаки різних типів маніпуляцій. Переважно (86%) – це матеріалами з ознаками політичної «джинси» про кандидатів на посаду міського голови Херсона та інших політиків і партії, які беруть участь у місцевих виборах.

Також аналітики проекту зафіксували низку маніпулятивних текстів, які містять комерційну немарковану рекламу (10), матеріали про діяльність місцевої влади (3), маніпуляції в заголовках на тему смерті депутата в Каховці (2). Крім того, місцеві медіа поширили три новини з фейками. 

Фейк: «Загибель американських радників» 

23 вересня на сайті ГУ Нацполіції в Херсонській області з'явилася новина про загибель американських радників під час навчань на військовому полігоні в Олешківському районі. 

З посиланням на начальника Олешківського відділу поліції Вадима Ковальчука, в тексті повідомлялося, що «артилерійський снаряд потрапив у бункер, в якому американські військові радники спостерігали за ходом навчань. В результаті вісім чоловік від отриманих травм померли на місці події». В тексті також навели імена, прізвища і військові звання нібито загиблих.

Невдовзі на сайті поліції Херсонської області і на їхній сторінці у Facebook з'явилася інформація, що новина про американських радників – фейк. 

Втім, кілька місцевих і всеукраїнських видань (МОСТ, Любимый Херсон» «Таврия News» «Магнолия») встигли опублікувати фейк із посиланням на сайт Головного управління  нацполіції у Херсонській області. Щоправда, пізніше більшість видань спростували цю інформацію.О 13:45 того ж дня на Facebook-сторінці Національної поліції України опублікували пост про «несанкціоноване втручання у роботу офіційного вебсайту Нацполіції». Повідомлялося, що у зв’язку з цим на деяких інтернет-сторінках обласних управлінь поліції була поширена недостовірна інформація. Несанкціоноване втручання і фейкові повідомлення були поширені також через сайти поліції у Рівненській, Миколаївській, Вінницькій та Львівській областях та на сайті Вараської міської ради.

Такий фейк одразу помітити непросто, адже першоджерелом інформації стали офіційні сайти поліції та міської ради. Крім того, в день поширення фейків в Україні і на Херсонщині зокрема проводились компоненти міжнародних військових навчань «Об’єднані зусилля – 2020». Тобто інформація виглядала правдивою. 

В такому випадку ЗМІ краще особисто перевіряти інформацію у представників прес-служб і відділів комунікації зазначених органів. А також звертати увагу на сенсаційних характер новини і деталі. Наприклад, на сайті Вараської міської ради автори фейку про викид радіоактивних речовин на Рівненській АЕС назвали міську раду російським синонімом «дума». А у херсонській області в цей день військові навчання проходили спільно з британськими, а не американськими військовими.

Фейк: «Представник «Чесно» працює в штабі «ОПЗЖ та очолює прес-службу міської ради» 

Видання «Мій Херсон» опублікувало матеріал під назвою «Представник руху «Чесно» працює в передвиборчому штабі херсонського осередку «ОПЗЖ». Цей самий текст, але уже за підписом іншого автора передрукували і на «Херсонщина 24». 

У матеріалі стверджується, що аналітик руху «Чесно» та регіональний представник Інститут масової інформації у Херсоні Сергій Нікітенко працює в штабі політичної партії «Опозиційна платформа – За життя», а також «є негласним очільником прес-служби міської ради». 

Цей матеріал ми вважаємо фейком із кількох причин. По-перше, автори не наводять жодних доказів роботи Нікітенка в штабі «ОП – ЗЖ». Усі джерела, які згадуються - анонімні. При цьому, в якості аргументу автори вживають власні оціночні судження:

«...представник руху “Чесно” є власником інформаційного агентства “МОСТ”, де час від часу публікуються дослідження ЗМІ під час передвиборчої кампанії — згадування кандидатів, ознаки замовних публікацій тощо. Проаналізувавши останні звіти Нікітенко, можна побачити, що в них немає жодної згадки про піар та замовні публікації від Михайла Опанащенко. Так звані “дослідження” (орфографія збережена – Ред.) та матеріали представника “Чесно” у Херсоні та інших організацій направлені проти конкурентів “його кандидата” на посаду міського голови. Що свідчить про маніпулювання та використання репутації громадських організацій, які аналізують хід проведення виборів на власну користь». 

Про які саме матеріали і звіти Нікітенка йдеться – невідомо. Жодних посилань, цитат, прямих чи непрямих доказів, які б підтверджували тезу про роботу на політичну партію «ОП – ЗЖ» не наведено.

Навпаки, в рамках проєкту INFOCRIME, який виконується ІМІ і в якому Нікітенко також є одним із регіональних представників, фіксуються усі матеріали з ознаками замовності, в тому числі, від «ОП – ЗЖ» та їхнього кандидата на посаду міського голови Херсона Михайла Опанащенка. Нещодавно ми також спростували фейк про туберкульоз, розповсюджений головою обласної організації «ОПЗЖ» Єгором Устиновим. 

По-друге, твердження про «негласного очільника прес-служби міської ради» також не відповідає дійсності. Такого органу як прес-служба в Херсонській міській раді взагалі немає. Якщо йдеться про відділ громадських зв’язків, то його очолює Наталія Гончарова. Жодних доказів впливу Нікітенка на роботу цього відділу в матеріалі не наведено.

Останній абзац новини про фільм «Хто ви, містер Мангер?» та пов'язаний із ним судовий процес, який Нікітенко виграв у Верховному Суді України, є маніпулятивним і взагалі не стосується заголовку та інших частин матеріалу.

Даний матеріал на сайті «Мій Херсон» ми розцінюємо як фейк та намагання негативно вплинути на репутацію Сергія Нікітенка. 

Маніпуляція про причину смерті депутата

Заява лідера Радикальної партії Олега Ляшка стала приводом для маніпуляції в новині про смерть депутата Каховської міської ради Дениса Цинського, про що стало відомо 25 вересня.

В матеріалі «Любимого Херсона» – «Стало известно, от чего скончался глава Каховской организации партии РПЛ Денис Цинский» бачимо маніпулятивний заголовок, який обіцяє розповісти про причину смерті. Однак у тексті новини спочатку наводяться слова Олега Ляшка про серцевий напад, а нижче додається речення про те, що причину смерті має встановити експертиза. 

Раніше «Любимый Херсон» опублікував новину на цю ж тему під заголовком «В Каховке найден убитым депутат городского совета Денис Цинский». 

В цьому тексті також використано маніпулятивний заголовок, у якому стверджується саме про вбивство. Однак у тексті новини зазначається: «Причинa смeрти будeт устaновлeнa послe провeдeния судeбно-мeдицинской экспeртизы».

Маніпуляція: «На плечі херсонців повісили кредитний борг в 600 мільйонів гривень», - Віталій Богданов

Заява депутата Херсонської міської ради Віталія Богданов про «кредитний борг в 600 мільйонів гривень, який повісили на плечі херсонців» стала джерелом маніпуляцій в медіа. Мова йде про кредит Світового банку, який ще в 2014 році виділили місту Херсону для модернізації комунальних газових котелень КП «Херсонтеплоенерго»

Депутат, згадуючи кредитну програму Світового банку, маніпулює поняттями. «Кредитний борг в 600 мільйонів гривень» – це насправді вся сума кредиту, згоду на який надала міська рада ще в березні 2014 року, а не борг. 

За словами директора «Херсонтеплоенерго» Сергія Харченка, кредитні кошти отримані під 3-5% річних, що є дуже вигідною умовою для міста, адже комерційні українські банки не дають кредити під такі малі відсотки.

Щодо суми, то депутат маніпулював цифрами, не дивлячись на те, що по строках мав вже отримати відповідь на свій запит від 29 липня, а рік тому повідомляв, що КП витратило 58 мдн. грн. Сумнівно, щоби міське КП змогло витатити 550 млн. грн за рік, адже це майже 20% річного бюджета Херсона

До речі, фраза про «кредитний борг» була вирвана журналістами з контексту. Віталій Богданов під час виступу закликав не підтримувати виділення додаткових грошей з бюджету на підтримку «Херсонтеплоенерго», про що каже наприкінці відеоролика

І таким чином обґрунтовував непотрібність фінансування комунального підприємства, у якого виникли борги через масову несплату населенням за спожите тепло. 


Цю маніпуляцію доводити дуже складно, адже навіть на сайті Херсонскьої міської ради та сайті КП «Херсонтеплоенерго» немає ані тексті угоди зі Світовим банком, ані жодних даних про отримані кошти і виплачені суми по кредиту. А це - широке поле для маніпуляцій і появи фейків. Експерти проекту INFOCRIME рекомендують міській владі опублікувати цю інформацію.   

Джинса

86% серед усіх маніпулятивних матеріалів у херсонських медіа мають ознаки джинси. Найчастіше немаркована політична реклама публікується про народного депутата, кандидата на посаду міського голови Херсона Ігоря Колихаєва та його партію «Нам тут жити», кандидата в мери Херсона від блоку свого імені Володимира Сальдо, політичну партію «Опозиційна платформа – За життя». Кандидатів від партії УДАР,  «Наш край», «Слуга народу», «За майбутнє». 

Такі матеріали переважно присвячені передвиборчій активності кандидатів і партій, проведення ними конференцій, святкових заходів, реєстрації в якості кандидатів.

Моніторинг охоплює 10 найпопулярніших місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсонщина 24), 2 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс) та 5 Facebook-сторінок кандидатів на посаду міського голови (Володимир Сальдо, Юрій Кирилов, Василь Федін, Ігор Колихаєв, Михайло Опанащенко).

Проєкт реалізується ГО "Інституту масової інформації" і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе?рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.  

Контакти: infocrimekherson@gmail.com

Наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimekherson


Дайджест підготував аналітик проєкту Infocrime Іван Антипенко

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости