Перспективи відновлюваної енергії в Україні

Перспективи відновлюваної енергії в Україні
8 августа 2019 года.

Photo by: hpgruesen; License: CC0

Незважаючи на заслужену репутацію довгих та холодних українських зим, наша країна є одним з найвигідніших місць для побудови сонячних електростанцій. Зараз країна переживає бум інвестицій в зелену енергію, підштовхнутий великими урядовими стимулами, які стануть менш вигідними для підприємств, які розпочнуть експлуатацію після 1 січня 2020 року. Інвестори намагалися перебороти термін: Вже цього року відкрилися 62 нові сонячні та вітрові електростанції потужністю майже 800 мегават, що більше, ніж за весь 2018 рік. Принаймні 700 мегават відновлюваної енергії, більшість із сонячної та вітрової, заплановано в запуск до кінця року, коли починається зменшення стимулів.

У 2017 році було прийнято новий Закон України «Про ринок електроенергії», який покращив прогноз розвитку галузі відновлюваної енергетики країни та стабілізував законодавчу базу, закріпивши всі ключові компоненти механізму підтримки, запровадженого для виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії ( ВДЕ) у 2015 році. Цей механізм підтримки та гарантовані канали продажу електроенергії забезпечують додаткову безпеку та захист від ринкових проблем, пов'язаних із пошуком покупців та ринків збуту, а також проти коливань валюти та / або цін.

Відповідно до даних, наданих енергетичним регулятором України, Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), станом на 1 січня 2018 року накопичувальна встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в рамках зеленого тарифу (без установок, розташованих на території Автономної Республіки Криму) становила 1374,7 МВт, з них сонячні електростанції складали близько 55% (741,9 МВт), а також вітроелектростанції, близько 33,8% (465,1 МВт).

солнечные панели

Photo by: Lujkin8; License: CC BY-SA 3.0

Тільки у 2017 році в експлуатації було встановлено 257 МВт встановленої потужності відновлюваних джерел енергії в рамках зеленого тарифу, що більш ніж удвічі перевищує потужність, введену в експлуатацію у 2016 році (приблизно 127 МВт), і у вісім разів перевищує потужність у 2015 році (приблизно 30 МВт). Введені в експлуатацію сонячні електростанції у 2017 році складали близько 82% сукупної потужності відновлюваних джерел енергії в рамках зеленого тарифу, тоді як вітроелектростанції становлять близько 10,6% такої сукупної потужності.

Орієнтовна тенденція, яка спостерігається на європейських та інших міжнародних ринках, полягає в поступовому "вирівнюванні" правового статусу різних джерел електроенергії, зменшенні або згортанні механізмів державної підтримки та субсидій на виробництво електроенергії з ВДЕ, та запровадженні умови вільної ринкової конкуренції для виробників енергії з різних джерел.

Це особливо виправдано в тих країнах, де виробництво електроенергії з ВДЕ вже досягає значної частки в загальному обсязі виробництва енергії. Ринкові інструменти набувають все більшої позиції в Європі, як, наприклад, "контракти на різницю" (КнР). КнР - це фінансовий, як правило, довгостроковий інструмент, що встановлює контрактну ціну, за якою сторони погоджуються продавати та купувати енергі. протягом усього строку дії угоди ("страйкова ціна").

Ефективність цього інструменту управління фінансовими ризиками, що забезпечує стійку, передбачувану прибутковість для виробників електроенергії була доведена, оскільки він захищає їх від ризиків, пов'язаних із коливанням ринкових цін, фіксуючи страйкову ціну в договорі. Це також сприяє зниженню витрат на капітал та сприяє конкуренції між різними технологіями та джерелами виробництва електроенергії, оскільки КнР зазвичай підписуються після аукціону.

В Україні вже є пропозиції розглянути нові підходи до продажу електроенергії, виробленої з ВДЕ, такі як аукціони з продажу електроенергії, які все більше набувають популярность, або надбавки за подачу. Пані Світлана Теуш, радник та керівник практики відновлюваної енергетики, будівництва та нерухомості компанії Redcliffe вважає, що можна передбачити, що стимули до виробництва електроенергії з ВДЕ в наступні роки в Україні ставатимуть більш диверсифікованими та не обмежуватимуться лише зеленим тарифом.

ветряки

Photo by: Dmitry Eliuseev; License: CC BY 2.0

Загальний консенсус полягає в тому, що аукціони чи інші нові структури - не дивлячись на те, що вони є прогресивними та відповідають об'єктивним світовим тенденціям розвитку галузі відновлюваної енергетики або відповідно до зрілості та вартості технологій - повинні вводитися поступово, щоб не підірвати стабільність, послідовність та безперервність нормативно-правової бази в країні та запобігання будь-яких несприятливих наслідків для поточних проектів.

Хоча немає сумнівів, що відновлювана енергія та енергоефективність є ключовим фактором для забезпечення безпечної, надійної, доступної та стійкої енергетичної системи в майбутньому, в цій галузі ще належить зробити багато роботи. Наприклад, як зазначає Лів Борі, яка є астрофізиком, екологом та професійним гравцем Team PokerStars, технологічний прогрес повинен бути зосереджений на вирішенні не лише альтернативних джерел енергії, а й способів її зберігання.

Інша сфера, яка потребує уваги, - це ефективність існуючих систем, для яких ми їх використовуємо (наприклад, методи охолодження досі вважаються величезними пальниками енергії).

Ще одним очевидним і широко розрекламованим бар'єром на шляху відновлювальної енергії - це, зокрема, капітальні витрати або передові витрати на будівництво та встановлення сонячних та вітрових електростанцій. Як і більшість відновлюваних джерел енергії, сонячна та вітряна експлуатація надзвичайно дешеві - їхнє «паливо» безкоштовне, а обслуговування мінімальне - тому основна частина витрат припадає на будівництво технології.
Більш високі витрати на будівництво можуть змусити фінансові установи сприймати сприятливі джерела енергії як ризиковані. Що стосується природного газу та електростанцій на викопному паливі вартість палива може бути передана споживачеві, знижуючи ризик, пов'язаний з початковими інвестиціями (хоча збільшує ризик помилкових рахунків за електроенергію). Однак, якщо враховувати витрати протягом тривалості енергетичних проектів, вітер та сонячна енергія можуть бути найменш дорогими джерелами виробництва енергії.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости