Оманливі заголовки, коронавірус та незбалансовані тексти: які теми стали приводом для маніпуляцій у херсонських медіа

Оманливі заголовки, коронавірус та незбалансовані тексти: які теми стали приводом для маніпуляцій у херсонських медіа
11 августа

У період з 2 по 6 серпня аналітики проєкту Infocrime зафіксували 38 матеріалів з явними ознаками маніпуляцій. Всього експерти проаналізували 1280 повідомлень.

Поряд із популярною комерційною та політичною джинсою, яку ми традиційно фіксуємо щотижня, місцеві ЗМІ поширили низку текстів, які стосуються суспільно важливих тем.

Передусім, йдеться про «страшилки» і домисли стосовно нового локдауна через COVID-19 та вакцинацію населення, про резонансну справу катерини Гандзюк, тексти з елементами чорного піару стосовно міського голови Скадовська та щодо місцевої влади загалом.

«Кришування» зі знаком питання

Використання питання у заголовку - один з найрозповсюдженіших методів маніпуляції. Частіше за все, автор робить певне твердження, але в той же час залишає собі маневр, ніби питаючи у аудиторії, яка, на відміну від журналіста, не вивчала тему і, навпаки, шукає відповідь на питання у матеріалі.

На минулому тижні сайт «Новини Херсонщини» опублікував матеріал «Незаконне будівництво у Скадовську ведеться «під дахом» мера та його команди?», в якому не навів жодного факту причетності міського голови до будівництва.У якості факту підтримки автор наводить інформацією, що «власник земельної ділянки за адресою м.Скадовськ, вул.Сергіївська, 84 В.В.Максимчук є близьким родичем директора таксі «Малий» пана Хмари, який активно підтримував на виборах нинішнього мера Олександра Яковлєва».

Що вже є маніпуляцією, адже поряд із фактами у тексті є оціночні судження, якими автор намагається пояснити свою основну тезу про причетність міського голови до якихось незаконних дій.

Раніше місцеві медіа писали, що містобудівні умови підприємець отримав у міськраді у листопаді минулого року. Тоді як Олександр Яковлев офіційно став мером міста 3 грудня 2020 року.

Отже, твердження про зв'язок є недоведеним і маніпулятивним.

За різними дослідженнями, від 60 до 80% людей читають лише заголовки, тому маніпуляція у цій частині матеріалу зустрічається найчастіше. Для того, щоби не стати жертвою маніпуляцій, слід читати не лише заголовок, а і весь матеріал.

Чергова маніпуляція адвоката Мангера

Сайт «Херсонщина за день» на минулому тижні опублікував матеріал, основою якого стали два записи у фейсбук - підозрюваного у замовленні нападу на Катерину Гандзюк Владислава Мангера та його адвоката Дмитра Ільченка. 


Другий пост містив у собі численні маніпуляції.

Головним чином, журналісти, які опублікували пост Ільченка, який коментував допит ймовірного організатора нападу Олексія Левіна (Мосала), не відділили факти від коментарів, що вводить в оману читача.

Коментуючи момент, коли прокурор питав у Левіна про квартиру в Іспанії, яка оформлена на третіх осіб, Ільченко припустив, що прокурор хоче її забрати.

«Забавно, що прокурор навіть не приховував, що хоче знати, де ця квартира з метою її відібрати», - написав він.

Тоді як на суді свою зацікавленість цією квартирою прокурор Синюк поясним тим, що у рамках кримінального процесу, потерпілі ще заявили цивільний позов. А це означає, що після оголошення вироку суду у кримінальній справі буде ще й рішення по цивільній. І тоді квартира чи інше майно Левіна, що наразі заарештоване, можуть конфіскувати.

Зманіпулював Дмитро Ільченко і ще одним моментом у допиті. Він заявив, що «в ході допиту з'ясувалося, що Левін просто не в курсі, що таке wi-fi роутер».

«Потім, коли прокурор показав йому фотографію, зізнався, що таки да, роутер у нього був», - пише Ільченко.

Хоча такого в ході допиту не було. Прокурор дійсно питав про роутер і Левін підтвердив, що у нього був роутер і в Херсоні, і у Болгарії, де він ховався від слідства.

І ніяких фотографій прокурор Левіну не показував.

Це чергові маніпуляції адвоката, якого нещодавно навіть внесли в базу проросійських експертів за даними «Вокс.Україна». Ми неодноразово писали, що Ільченко у ЗМІ формує певну версію, яка, на його думку, має показати невинуватість Мангера та звести весь процес до з'ясування маловажливих деталей.


Локдаун та щеплення: маніпулятивні новини

Чим ближче до осені, тим частіше в українських медіа стали з'являтися матеріали, присвячені ймовірному новому локдауну, та подіями, які цьому передують.

Так, минулого тижня у різних ЗМІ ми зафіксували три такі матеріали.

«Любимий Херсон» опублікував незбалансований матеріал "Невакцинированным запретят работать: украинцев ограничат в правах", у якому міститься чи не весь набір міфів про вакцинацію, які переказують у вигляді чуток. Тут тобі твердження про те, що «чиновники змушують українців вакцинуватися», «громадяни мають вибір, або вакцина, або - вон з роботи», «багато людей не можуть вакцинуватися за станом здоров'я» та інші.

Це типовий набір маніпуляцій, що дрейфують українськими та регіональними ЗМІ, які, як у даному випадку, коментують не офіційні рішення органів влади, а заяви окремих депутатів та підприємців, які не мають жодної юридичної ваги.

Видання «Херсон онлайн» у матеріалі "Новый локдаун оставит без работы каждого десятого: бизнес готовит протесты" посилається на те, що «в Україні поговорюють» про новий локдаун. Анонімні джерела в такого роду публікаціях неприпустимі, адже допомагають формувати конспірологічні теорії та чутки.

Видання «Херсон Week» у новині "Школьники в сельских ОТГ Херсонской области не смогут первого сентября приступить к занятиям" приводить інфографіку з назвами всіх тергромад області і нічого не пояснюючи пише, що «у всіх цих закладах заняття, можливо, будуть проходити дистанційно».


Тоді як у оригінальній новині на сайті Херсонської ОДА пишуть, що критична ситуація склалася лише у трьох громадах і понад 50% вчителів вже вакциновані.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости