Нарощувати рибопродукцію на Херсонщині будуть за допомогою білого амуру

Нарощувати рибопродукцію на Херсонщині будуть за допомогою білого амуру
26 февраля 2015 года.

В останній час спостерігається суттєве зменшення запасів промислових видів риб в природних водоймах Херсонської області. Насамперед така ситуація спричинена рядом факторів, основними з яких є зарегулювання стоку Дніпра каскадом водосховищ та антропогенне навантаження. Зниження проточності, заболочення та заростання заплавних водойм, які є нерестовищами для промислових видів риб призвели до того, що частка аборигенних видів риб в іхтіофауні природних водойм Херсонської області дуже низька і щорічно скорочується.

Рішення проблеми, що склалася за сучасних умов можливе за рахунок проведення меліоративних робіт - розчищення заплавних водойм, встановлення штучних нерестовищ, викошування надлишкової рослинності та проведення робіт зі штучного відтворення аборигенних та рослиноїдних видів риб. Серед перспективних видів риб, які щорічно відтворюються рибничими заводами Херсонської області є білий амур (Сtenopharyngodon idella), який з одного боку здатен вирішити питання, яке пов'язане з надлишковою рослинністю, а з іншого підвищити рибопродукцію природних водойм.

Материнською водоймою білого амура є рівнинні частини рік Центрального й Південного Китаю від Кантону на півдні до басейну Амуру на півночі. Наявний у середньому Амурі і його пониззі та в річках Сунгарі, Уссурі, в оз. Ханка. На ряду з іншими представниками далекосхідного фауністичного комплексу, а саме білим, строкатим товстолобиками, в кінці 50-х років минулого сторіччя його було завезено до України.

За тривалий час мешкання в умовах водойм Півдня України білий амур показав високий темп росту довжини та маси тіла. Слід зазначити, що відповідно Режимів промислового рибальства, які є доповненнями до Правил промислового рибальства, промисловий розмір білого амуру становить 60 см. Цієї довжини він досягає у п'ятирічному віці при масі тіла 5 - 6 кг.

Білий амур живиться вищою водною рослинністю, проте з літературних джерел відомо, що він може переходити на інший кормовий об'єкт (зообентос, детрит тощо). Основу раціону білого амура складає очерет звичайний, рогоза та рдесники, запаси яких в природних водоймах значні, а інколи в надлишку, що шкодить екології водойми та призводить до заростання та заболочення заплавних водойм.

На жаль білий амур в природних водоймах Півдня України не розмножується, а його відтворенням та вселенням в природні водойми займаються рибовідтворювальні заводи Херсонської області та приватні підприємці. Проте доля білого амура серед інших видів риб, які щорічно вселяються у природні водойми Херсонської області дуже низька і по окремих роках коливається в межах від 0,034 млн. екз. до 0,445 млн. екз. (за останні 10 років), тоді коли білого та строкатого товстолобика щорічно вселяють близько 3 млн. екз. Наслідком цього є низькі об'єми його вилову, які коливаються за останні 10 років від 0,01 до 0,44 тон.

Виходячи з вищесказаного, можна стверджувати, що існує можливість нарощувати рибопродукцію природних водойм Херсонської області та покращити їх екологічний стан за рахунок використання білого амура. Насамперед необхідно заохочувати рибовідтворювальні заводи Херсонської області та користувачів водних біоресурсів звернути увагу на цей перспективний об'єкт та збільшити кількість щорічно вселяємої молоді біолог амура, що дозволить у майбутньому значно збільшити об'єми вилову.

Відділ іхтіології та регулювання рибальства Херсонрибоохорони

Теги: риба, амур
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости