Милосердя - це любов. Know-how для підтримки сімей та дітей, які потрапили в складні життєві обставини

Милосердя - це любов. Know-how для підтримки сімей та дітей, які потрапили в складні життєві обставини
21 апреля

Більшість людей в Україні ніколи не стикалися і навіть не чули жахливих і дивних у своєму трагізмі історій про українських сімей і дітей, які внаслідок різних причин потрапили в складні життєві обставини.

Нам здається, що в Україні у всіх складне життя. Але суспільство, наприклад, навіть не здогадується, що в одному із сіл Херсонщини маму трьох дітей вперше з пологового будинку забирав чоловік. Кожні попередні пологи жінка їхала з новонародженим в своє село попутним транспортом, бо у чоловіка не було ні грошей, ні бажання її зустріти. Скажете - буває. Так, в житті і не таке буває, але тільки любов і милосердя небайдужих людей роблять маленькі чудеса, про які я хочу вам розповісти.

Це інтерв'ю про українців і соціально-відповідальний недержавний бізнес, які протягують руку милосердя таким сім'ям.

Я хочу вам розповісти історію про Центр для батьків і дітей, які потрапили в складні життєві обставини, що попри всі перешкоди працює в Херсонській області. Він був створений чотири роки тому благодійним фондом «Мій дім» та сільськогосподарським підприємством «Рідна земля». У це важко повірити, але на днях в Херсонській області відкрився вже восьмий філія добра і милосердя цього Центру не тільки на благодійні кошти, а й на гроші, які вони заробили самі.

І хоча це локальна недержавна ініціатива на тлі, здавалося б, постійних бід і суцільного негативу українських реалій, хочеться вірити, що вона може стати моделлю для небайдужих підприємців і організацій та цеглинкою у фундаменті більш глобальної системи.

Це, можна сказати, українське know-how. Тільки з часом один з авторів і початківців ідеї, підприємець Ірина Барах дізналася, що в американській Силіконовій долині роблять щось подібне.

Спочатку вся концепція полягала в тому, щоб за приватні кошти бізнесу створити комерційне підприємство, яке передається у власність та управління громадської організації, що підтримує соціально-спрямовані програми, які реалізує благодійний фонд і сама громадська організація. Таким чином, створюється модель союзу бізнесу та благодійності, де кожен робить що вміє. Бізнес створює за власний кошт і підтримує своїми ресурсами «на старті» виробничу структуру, яку надалі передає у власність і управління громадської організації однодумців, яка і визначає напрями використання прибутку. Благодійний фонд при цьому займається практичною роботою, залучаючи при цьому інших спонсорів, волонтерів, територіальні громади та державу, розширюючи таким чином кількість учасників.

На тлі державних заяв про можливе припинення реформування інтернатної системи говоримо з підприємцем Іриною Барах про підтримку сімей в складних життєвих обставинах, оплату подальшого проживання і навчання випускників інтернатів, про недержавних наставників і усиновлення сиріт, підтримку сімей з прийомними дітьми, про повернення людям людської гідності, а жінкам - їх жіночої і материнської суті, про збереження дітям батьків...

барах
- Ірино, чому для благодійності, або буде правильно сказати - благодійного інвестування, ви вибрали саме тему сирітства? Адже Україна, в силу різних причин, небагата країна, де майже половина населення живе за межею бідності і безліч людей потребують допомоги.

- Я могла б довго розповідати про причини, які підштовхнули мене спробувати щось змінити в житті людей, які в силу різних обставин стали потребувати допомоги. Глибоко переконана, що успішні люди приречені рано чи пізно подумати про те, що вони залишать після себе. Що доброго і хорошого вони зробили не тільки собі, а й для інших людей і що буде після них?

Не люблю пафосу, але наш приклад може дати бізнесу своєрідний шанс ризикнути стати справжньою і відповідальною не тільки перед державою, а й перед суспільством, національною елітою, якій у нас, на превеликий жаль, ще, мені здається, немає.

Справжня еліта - це особливі люди, які усвідомлюють свою справжню людську роль і відповідальність перед суспільством, де вони живуть. Ці люди розуміють, що вони із себе представляють, де і чому вони стали успішними, завдяки яким обставиною і для чого їм понад були дані можливості благополуччя, можливості залишатися і бути людьми, які живуть і збільшують свій добробут не тільки заради себе, користуючись ресурсами того ж, нехай слабкої і не розвиненого, суспільства, а також жити заради добра і милосердя для інших людей.

Діти, включаючи і сиріт, - це найбільш незахищена частина суспільства, яка при цьому буде формувати його майбутнє.

Я - поборниця реального виховання дітей життям. Вони повинні знати про те, яке воно - справжнє життя, як і для чого потрібно і можна заробляти. Тобто я переконана - будь-якій людині у важких життєвих ситуаціях, в тому числі і дорослому, потрібно в першу чергу дати «вудку» і навчити ловити рибу, а не одноразово і з благими намірами давати її кимось вже спійману.

Моя племінниця Даша (тоді 16-річна студентка британського коледжу) на канікулах працювала як волонтер в дитячому будинку в Херсоні. Коли я запитала її, чим можна допомогти дитячому будинку, вона відповіла, що головне, що треба, це пустити цих дітей в наше життя, а не просто дарувати їм подарунки до свят. Діти, що втратили батьків, і сироти при живих батьках, на її думку, були відірвані від реальності і закриті в клітці сліпий жалості до їх долі, а їх вихователі були переконані, що вони захищають своїх вихованців від жорстокої реальності, з якої їм доведеться зіткнутися, але пізніше.

За такої ситуації страшно саме те, що вихованці інтернатів виходять у світ, який вони абсолютно не знають. Жорстокість цього світу, укупі з байдужістю суспільства, їх знищить. Не в силах адаптуватися і жити нормальним життям, ці діти ніколи не інтегруються, і саме тому, як показує сумна статистика, більшість виявиться або в тюрмах, або на соціальному дні.

- Колись мені хтось сказав, мовляв, пам'ятай: любов вище, ніж справедливість.

- Саме так. Саме так.

Якось я слухала інтерв'ю-міркування російського режисера Авдотьї Смирнової про її фільмі «Історія одного призначення». Зокрема, мовилося про те, що закон - це правила, які спочатку встановлюють сильні, щоб керувати слабкими. У процесі розвитку суспільства, приходить розуміння, що закон повинен перейти від поняття сили до справедливості. І знаєте, до чого я прийшла і що є самим останнім етапом розвитку закону? Це милосердя і любов.

Коли мій однодумець Олександр Горденко, успішний бізнесмен, вперше говорив зі мною про допомогу сиротам, я переконалася і впевнилася з думкою, що допомога і милосердя до себе подібного потрібніше нам дорослим, ніж дітям. Допомагаючи їм, ми змінюємося самі. Ми наповнюємо своє життя якимось особливим змістом. Ми починаємо розуміти свою місію, з якою прийшли в цей світ.

- Так, власне, чотири роки тому з вашого бажання допомогти дітям-сиротам і виникло сільськогосподарське підприємство «Рідна земля»?

- Коли дивишся, як корпоративна і багато в чому глибоко совкова українська інтернатна система на державному рівні чинить опір спробам небайдужих людей змінити і поліпшити хоч щось з позицій здорового глузду, приходиш до неминучого - роби сам, що можеш. У таких випадках мудрий Михайло Жванецький казав: «Роби по совісті».

Мені нема необхідності щось доводити, але я вмію створювати прозорі бізнеси, які приносять доходи. Хто мене знає - може це підтвердити. Крім того, давно знаю і Юрія Андрійовича Маринчака (сьогодні він очолює не тільки БФ «Мій дім», а й Альянс «Україна без сиріт»), і Олександра Васильовича Горденка з Благодійного фонду «Мій дім», і допомагаю їх проектам. Я бачу, як вони вкладають свою душу, час і власні кошти в програми допомоги сиротам і неблагополучним сім'ям.

Виходячи з бажання створити систему допомоги нужденним, яка могла б самостійно фінансувати велику частину своєї діяльності, не покладаючись лише на зовнішні джерела доходу, ми в союзі з громадською організацією людей з інвалідністю і заснували сільськогосподарське підприємство «Рідна земля». Я внесла обігові кошти, надала сільгосптехніку та допомогу в адмініструванні підприємства, а громадська організація отримало право на постійне користування 1700 га сільськогосподарських земель.

Сьогодні «Рідна земля» вирощує різноманітні сільськогосподарські культури - сою, кукурудзу, соняшник, пшеницю, ячмінь, рапс, - і заробляє стабільний прибуток, до 10 млн грн на рік. Частина прибутку спрямовується на зміцнення активів самого підприємства, а більша частина - на підтримку і розвиток соціальних проектів в сільській місцевості. Так, підприємство направляє зароблені гроші на відкриття в районах Херсонської області Центрів підтримки сімей та дітей, які потрапили в складні життєві обставини; підтримку сімей, де батьки втратили роботу і можуть бути позбавлені батьківських прав. Я за те, щоб дитина все-таки зростала в сім'ї, нехай і неповної - з одним з батьків. Адже відповідальні батьки - це краще, ніж будь-який інтернат.

Частина прибутку також забезпечує підтримку дітей, які закінчили інтернат (вони живуть в квартирах, наданих БФ «Мій дім»), і їх навчання. Ще наше підприємство матеріально підтримує сім'ї з прийомними дітьми; і допомагає наставникам, які опікуються дітьми з інтернатів. В цілому у нас багато програм, але всі вони слугують тій же меті - запобігти і не допустити сирітства при живих батьках, і допомогти сім'ям встояти і зберегтися економічно, і, найголовніше, зміцнити мораль і духовність як дітей, так і дорослих.

Повертаючись до своєї мотивації, скажу - ось особисто мене надихає процес створення системи. Математику, наприклад, вчать як art і як science, тобто як мистецтво і як науку. Тому навіть в питаннях практичного, а не «на словах» милосердя, я ставлюся до нього, як до science - науки добра і довготривалих практичних кроків допомоги нужденним.

1
Фото: БФ «Мій дім»
Хоча зароблених грошей не вистачає на всі наші ідеї, наша першочергова задача - дати, що називається, «вудку». Глобальна - ми прагнемо залучити до цих людським процесам більшу частину громади, місцевих підприємців і аграріїв, які, до речі, вже поповнюють «банк їжі і продовольства», жертвують якісь фінанси. В кінцевому рахунку, все суспільство страждає від того, що дітей від бідних батьків забирають до інтернатних закладів, що підлітки «сідають» на алкоголь і наркотики, що чоловіки п'ють, адже нікуди вийти, немає роботи, а тим більше немає ідеї, навколо якої можна всім світом згуртуватися.

- Як ви вважаєте: малий і середній, а може,і великий бізнес готові підхопити вашу ідею, перейняти досвід?

- Так, я в цьому впевнена. Тільки про це трохи більше треба говорити і показувати як можна більшій кількості людей на реальному прикладі, а не одними заклинаннями на політичних і нічого не мають з реальним життям ТВ-шоу, що десь, колись, у когось це може вийде.

Ми з Маринчаком і Горденком спочатку прораховували необхідні для існування центрів кошти, і скажу вам так: це не дуже дорого. Будь-регіональний бізнес може це профінансувати.

Розвиваючи і облаштовуючи нові Центри підтримки сімей та дітей в складних життєвих обставинах, ми і зараз бачимо щире бажання і спроби допомоги з боку не держави, а регіонального бізнесу. Жвавий інтерес проявляють також деякі міські ради та ОТГ.

Так, наприклад, в нашому новому проекті - соціальне таксі в Херсоні - в партнерство долучена Херсонська міськрада, яка частково фінансує це підприємство з міського бюджету. Там працюють люди з інвалідністю, які надають автопослуги соціального таксі таким же людям з особливими потребами. Говорячи коротко, спочатку сільгосппідприємство «Рідна земля» заробило кошти, і надало стартовий капітал на створення соціального таксі і придбання спеціалізованих автомобілів, створило робочі місця для людей з інвалідністю, організувало взаємодію з міською радою. Потреба в таких таксі для людей з обмеженими можливостями реально величезна. Через деякий час необхідність в додатковому фінансуванні цього підприємства за рахунок «Рідної землі» відпаде - цей бізнес буде працювати самотужки. Це і є «вудка», яку створив соціально-відповідальний бізнес.

«Рідна земля» фінансує багато програм БФ «Мій дім». І це не якісь величезні суми в кожному конкретному напрямку, але кожна зароблена нами гривня спрямовується на милосердя.

Ми завжди хочемо, щоб до нас приєднувалися інші, і наші двері для добрих справ і милосердя ні для кого не зачинені. Але! Не надто просто знайти однодумців, як-от, наприклад, херсонські підприємці Сергій Дроздик та Едуард і Данило Репілевські, які приєдналися до нас вже зараз, готові бути рівними в команді. Для таких людей важливий результат, а не власне ім'я в назві.

Для мене в темі благодійності найскладніше - доводити бюрократам і десяткам перевіряючих і, на жаль, обивателю, що тобі це потрібно не для того, щоб збагатитися, або підвищити свій статус, а саме лише тому, що є таке слово - милосердя. Для мене в цьому немає піару. Головне для мене в цій темі - це підтримка мого чоловіка і моєї сім'ї.

Ось кажу так зараз і думаю, що з іншого боку треба говорити про таких людей, як Маринчак і Горденко, а також усиновлювачів та прийомних батьків - про сім'ї Бехтольдів, Золотарьових і багатьох інших. Людей, які безкорисливо допомагають навчитися жити осиротілим дітям і сім'ям, які потрапили у важкі життєві обставини. Наша команда особливо розраховує на новий, потужний приплив волонтерів та учасників проекту з боку християн усіх деномінацій, і не тільки. Ці люди за багато років довели, наскільки щиро і глибоко вони служать Богу через допомогу в порятунку дітей від сирітства та іншим категоріям людей, що опинилися вкрай незахищеними соціально. Наше суспільство збідніло на добро і милосердя, і саме тому треба розповідати про позитивних героїв (не побоюся цього слова), підтримувати соціально відповідальний бізнес за хороші справи в нашому складному і часто байдужому до людської біди українському інформаційному просторі.

Молодша дитина Олександра Васильовича Горденка вчиться у приватній школі в Канаді. У цьому навчальному закладі також вчаться і талановиті діти, батьки яких не можуть за них заплатити. На фасаді школи написані імена благодійників: тих, які створили школу, тих, які жертвують щорічно... Мені здається, нам теж потрібні такі історії. Вони є і у нас, але... Подивіться українське телебачення і прочитайте більшість вітчизняних сайтів - все настільки погано, що іноді опускаються руки. А нам же конче потрібні маленькі і великі командні історії перемоги добра і милосердя. Як там писала Ліна Костенко? «...Немає часу на поразку...». Ще за життя світлий кардинал Любомир Гузар говорив: «...Хочете вирощувати громадянське суспільство, говоріть про історії успіху, це - фундамент».

- Відомий фізик Блез Паскаль говорив, що найбільший привілей, наданий Всевишнім людині, - це бути причиною змін чийогось життя. Що ви думаєте з цього приводу?

- Я усвідомлюю, що, долучившись до практичної благодійності, можу допомогти отримати другий шанс чоловікам і жінкам, особливо жінкам, а також сім'ям народитися заново, подолавши ті чи інші складні обставини. У більшості випадків я особисто не знаю цих людей. Але відчуваю всю їх біль і надію на краще. Неначе це відбувається зі мною. Відчуваю, що росту і долаю їх життєві проблеми разом з ними.

Коли я уявляю обличчя жінки, матері трьох дітей, яка виходить з немовлям на руках з районного пологового будинку, і, несподівано для неї, її вперше зустрічає тверезий чоловік з букетом квітів, я разом з нею відчуваю, як вона відчуває себе Мадонною - Матір'ю, яка готова змінити і змінить світ. Звичайно, вона не знає мого імені, як може і не знати імен наших волонтерів - Володимира Терських, Оксани Закринецької, Валерія та Галини Єремейчуків та багатьох інших, - які безкорисливо працюють в центрах допомоги сім'ям, що потрапили у важкі життєві обставини. Але, без сумніву, вона відчуває добро, яке ми з однодумцями принесли її дітям.

Я глибоко переконана і вірю, що ми живі рівно стільки, скільки буде жити в пам'яті інших людей добро, яке ми зробили для них.

- Ірино, як ви вважаєте, що таке любов?

- Любов - це ти сам. Любов - це відповідальність. Любов - це милосердя, але не жалість.

- Так, я згодна - ми створені з любові і для любові, але...

- Якщо у тебе є любов, ти будеш нею ділитися. Так і живу. Я вірю в Любов і Милосердя. Ми всі до цього дійдемо. Не було б занадто пізно.

Спілкувалася Наcтя Хамар

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости