Марина Єлисєєва: «Система БПД стала більш доступною для людей»

Марина Єлисєєва: «Система БПД стала більш  доступною для людей»
14 декабря 2016 года.

У повсякденному житті пересічні громадяни постійно стикаються з чисельними проблемами - левова частка яких вимагає знання законів. Зважаючи на те, що законодавство сьогодні зазнає постійних змін, а послуги приватних юристів багатьом не по кишені, Уряд України забезпечив громадянам соціальну програму, що гарантує захист їхніх прав.

Це система безоплатної правової допомоги (БПД). До речі, право на безоплатну правову допомогу було закріплено у Конституції України 1996 року, однак до 2011 року в державі не існувало механізму його реалізації. І тільки з прийняттям Закону України «Про безоплатну правову допомогу» було сформовано систему БПД, про яку нам розкаже директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонські області Марина Єлисєєва, тим більше, що в останній місяць року проходить Всеукраїнський тиждень права.

Декілька слів про нашу гостю. У 1998 році Марина Ігорівна закінчила Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого, чотирнадцять років віддала службі в правоохоронних органах, а з 2002 року займається захистом прав і свобод людини. У 2003 році склала кваліфікаційний іспит та отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

У 2012 році обрана секретарем Ради адвокатів Херсонської області. З жовтня того ж року очолює Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області. За сприяння розвитку та зміцненню адвокатури в України, сумлінну та плідну працю, високий професіоналізм нагороджена нагрудним знаком та відзначена подякою Національної асоціації адвокатів України, Міністерства юстиції України, почесною грамотою Херсонської ОДА, грамотами Ради адвокатів Херсонської області, Головного управління юстиції у Херсонській області.

- Що таке безоплатна правова допомога?
- Це юридична допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Вона буває двох видів: первинною і вторинною.
Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг, як надання правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги.

- Що значить безоплатна вторинна правова допомога?
- Безоплатна вторинна правова допомога включає захист (у кримінальних провадженнях); здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

- Система БПД стала відома широкому загалу не так давно. Розкажіть, будь ласка, про основні етапи її розбудови.
- З 1 січня 2013 року безоплатна вторинна правова допомога надається у кримінальному процесі. Усім затриманим забезпечено ранній доступ до правової допомоги: протягом двох годин після затримання і до першого допиту кожному затриманому гарантується допомога за рахунок держави протягом всього затримання. Цю послугу забезпечують регіональні центри, які є в кожній області.
З 1 липня 2015 року безоплатна вторинна правова допомога надається й у цивільних та адміністративних справах, а також потерпілим та свідкам у кримінальних провадженнях. Її можуть отримати, насамперед, представники незахищених верств населення - малозабезпечені, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, біженці, ветерани війни (у тому числі учасники АТО), реабілітовані особи та особи, стосовно яких суд розглядає питання про обмеження цивільної дієздатності чи надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та ін. Цю послугу забезпечують місцеві центри з надання БВПД. На Херсонщині їх чотири - Бериславський, Голопристанський, Каховський та Херсонський.
З 1 вересня 2016 року на Херсонщині в кожному районному центрі запрацювало 16 бюро правової допомоги, де всім громадянам без винятку надається безоплатна первинна правова допомога.

- Що, на Вашу думку, є цінним в системі БПД?
- Саме існування системи БПД є цінністю для нашого суспільства. Дивіться самі: щорічно безкоштовну допомогу адвоката отримують більше 70 тисяч українців, які потрапляють до правоохоронних органів. Як результат - вдвічі зменшилась кількість катувань або нелюдського поводження, знизилася кількість фактів так званих «прихованих» затримань, коли особа доставляється фактично з оселі до відділу поліції, де з нею працюють як зі свідком або просто відвідувачем, також спостерігаємо і суттєве зниження випадків засудження людей за злочини, яких вони не вчиняли. Слід зауважити, що законодавцем закріплено в новому Кримінальному процесуальному кодексі України норму, яка гарантує кожній затриманій за підозрою у вчиненні злочину особі захисника за рахунок держави незалежно від її соціального статусу та наявності у особи адвоката. Така міра була запроваджена, щоб виключити маніпулювання чи зловживання правоохоронцями. Також законодавець передбачив, що відмова від призначеного за рахунок держави адвоката може бути прийнята тільки після конфіденційного побачення захисника із затриманим та тільки в його присутності.

- А відкриття по всій України мережі бюро правової допомоги - також є показником ефективності?
- Звичайно. Це чи не найбільш розгалужена соціальна система правового захисту громадян за всю історію незалежності країни, адже звернутися за правовою допомогою до бюро мають право і громадяни України, і іноземні громадяни, і особи без громадянства, і біженці - тобто всі, хто перебуває під юрисдикцією України. Ефективна робота працівників бюро дає позитивні результати: кількість нових клієнтів постійно збільшується. Так, за три місяці роботи до бюро правової допомоги Херсонської області звернулось 2 565 громадян, з них 2 142 громадянина - вперше. Працівниками бюро за цей період надано 2 472 консультації, за вторинною правовою допомогою звернулося 87 жителів області. Отже, бюро мають дуже широкий спектр послуг, починаючи від первинної правової допомоги, доступу до вторинної правової допомоги і сервісів Мін´юсту до правопросвітницьких заходів. Взагалі, по всій Україні сьогодні діє понад 420 бюро правової допомоги, 121 центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, в яких працює понад 1 тис. штатних юристів, з якими співпрацює близько 2,5 тис. адвокатів. Все це дозволило зробити систему БПД більш доступною для людей.

- Найпоширеніші проблеми, з якими до вас звертаються.
- Це питання, пов'язані з регулюванням шлюбних відносин та стягненням аліментів. Найбільш типовими є і питання оформленням субсидій, відновленням земельних прав, дотриманням прав учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб, встановлення юридичного факту та багато інших. Останнім часом багато питань, пов´язаних із встановленням факту смерті на тимчасово окупованих територіях. Залишаються актуальними й такі справи, як стягнення боргу за розпискою позичальника, трудові спори, питання, пов´язані з прийняттям спадщини, теж не рідкісні.

- Скільком жителям нашої області ви реально допомогли?
- За 11 місяців цього року в місцевих центрах і бюро зареєстровано 6 193 звернення громадян, які отримали кваліфіковані юридичні консультації та роз'яснення; 654 особи звернулося письмово про надання безоплатної вторинної правової допомоги, 470 з них призначено адвоката для складання процесуальних документів та представництва в судах. Якщо брати Регіональний центр, то за аналогічний період видано 1 893 доручення адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі.
Крім того, наші фахівці постійно надають допомогу в підготовці заяв на отримання дозволів на розроблення проектів землеустрою, продовження термінів оренди земельної ділянки, присвоєння поштових адрес, виконання судових рішень, отримання соціальної допомоги. У центрах готуються заяви до державної виконавчої служби, до Уповноваженого ВРУ з прав людини, УПФУ у Херсонській області, облдержадміністрації, райдержадміністрації, Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства та інші державні органи.

• По завершенні Марина Єлисєєва нагадала, що цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи БПД - 0 800 213 103.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости