Маніпуляції з рейтингами, локдауном та директором елеватора: цікаві кейси зі щотижневого моніторингу Infocrime у херсонських медіа

Маніпуляції з рейтингами, локдауном та директором елеватора: цікаві кейси зі щотижневого моніторингу Infocrime у херсонських медіа
4 августа 2021 года.


Минулого тижня аналітики проєкту Infocrime зафіксували рекордну за два місяці моніторингу кількість маніпулятивних матеріалів у херсонських ЗМІ та серед лідерів думок - 49 та один фейк.

Як і минулого тижня, ми виявили значну кількість комерційної та політичної джинси.

Традиційно більшість маніпулятивних матеріалів, не пов'язаних із джинсою, стосувалися діяльності органів влади, освіти та коронавірусу.

Фіксували ми також і проросійські наративи.

Про найяскравіші маніпуляції в херсонському медіапросторі - далі у нашому дайджесті.

Застава для директора елеватора

Сайт Херсон Week опублікував матеріал, в якому розповів про звинуваченого у розкраданні бюджетних коштів директора Партизанського елеватора на Херсонщині. У матеріалі йдеться про те, що Вищий антикорупційний конституційний суд обрав запобіжний захід підозрюваному у вигляді тримання під вартою.

"Но он смог выйти под залог в 4,758 млн грн. Срок действия меры пресечения - до 27 сентября", - пишуть журналісти, посилаючись при цьому на пост Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

У самій публікації, при цьому, йдеться лише про те, що суд призначив заставу для підозрюваного. Проте, жодного слова про те, що він її вніс, немає.

Ми звернулись за коментарем до САП, де нам повідомили, що станом на сьогоднішній день підозрюваний заставу не вносив.

Отже, інформація, яку оприлюднив Херсон Week, є фейком.

Херсонський держуніверситет і рейтинг популярності

На сайті «Любимый Херсон» вийшла новина з маніпулятивним заголовком «Xepcoнcький дepжунiвepcитeт cepeд кpaщиx пo кpaїнi».

Приводом для публікації стала інформація про те, що ХДУ потрапив до рейтингу інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA», що оприлюднює рейтингові списки абітурієнтів.

Цей рейтинг враховує всі заяви вступників на навчання для здобуття кваліфікаційних рівнів бакалавра та магістра на базі повної загальної середньої освіти за всіма формами навчання станом на 26 липня 2021 року.

Херсонський університет став єдиним закладом вищої освіти Херсонщини, який потрапив до цього рейтингу, але посів тут лише 78 сходинку. Крім того, станом на 1 вересня ситуація з вибором закладу освіти може сильно змінитися, адже абітурієнти ще обиратимуть, куди подавати оригінали документів.

За якими критеріями «Любимый Херсон» визначив, що ХДУ «серед кращих» - невідомо. Зазначимо, що подібні рейтинги часто стають приводом для маніпуляції. В нашому випадку рейтинг популярності за заявами вступників став приводом для оціночних суджень журналістів, які вводять читачів в оману в заголовку матеріалу.

Цікаво, що новина про цей факт на сайті ХДУ опублікована без маніпулятивного заголовку і загалом відображає суть матеріалу станом на момент публікації.

Про локдаун у серпні

Сайт «Типичный Херсон» поширив маніпулятивний матеріал під заголовком «Новый локдаун в Украине запланирован на конец августа».


У тексті йдеться про те, що підприємцям почали приходити листи від районних державних адміністрацій з проханням надати список співробітників, які можуть потребувати спецперепусток у разі запровадження посилених карантинних обмежень.

Спочатку цю інформацію поширили на фейсбук-сторінці руху Підприємці України/#SaveФОП з підписом «УВАГА! Локдаун в кінці серпня!». До публікації додали фото листа Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, у якому орган влади дійсно просить надати списки працівників підприємств, установ, організацій усіх форм власності критичної (!) інфраструктури міста, які мжуть потребувати спецпропусків на проїзд у громадському транспорті.

Цю публікацію на своїй сторінці поширив і лідер руху SaveФОП Сергій Доротич.

Однак жодних вказівок на те, що посилені карантинні обмеження чи «локдаун» настануть саме наприкінці серпня - не наведено.

Відтак, публікація на сторінці Підприємці України/#SaveФОП та на сайті «Типичный Херсон» є маніпулятивною і вводить читачів в оману. До того ж, у листі Голосіївської РДА йдеться виключно про місто Київ, а не про всю Україну, як це стверджується в заголовку херсонського видання.

Херсонське медіа повідомило про візит міністра, якого не було

Сайт Херсон.life минулого тижня повідомив про візит у Херсон міністра інфраструктури Олександра Кубракова, який в цей час зустрічався у Києві із представниками французької компанії.Посилаючись на пост херсонки Марини Войтенко, медіа повідомило, що в очікуванні міністра, комунальники прибирали стихійні звалища, та прикривали їх брезентом.

Насправді, Херсон у той день відвідував перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський, який і оглядав котельну на вулиці Купецькій, 3.

Цей візит висвітлювали місцеві ЗМІ, але редакція не внесла корективи в новину, продовжуючи вводити читачів в оману.

Це типовий випадок маніпуляції через помилку авторів постів у соцмережах, які журналісти без перевірки перетворюють на новини.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости