Юрист ІМІ вважає малоймовірним ухвалення законопроекту про криміналізацію наклепу


24 ноября 2018 года.

Медіаюрист Інституту масової інформації (ІМІ) Роман Головенко вважає малоймовірним ухвалення законопроекту №9306 про криміналізацію наклепу. Так він прокоментував ініціативу депутатів від БПП.

"Гіпотетичне прийняття такого законопроекту малоймовірне, а якщо ж воно відбудеться, то можна прогнозувати, що різного роду наклепи, чорний піар перемістяться в інтернет на "зливні бачки", де не можна ідентифікувати ні автора тексту, ні володільця веб-сайту, а тим більше довести, що вони відповідальні за поширення інформації. Тобто саме добросовісним поширювачам інформації буде дещо важче, оскільки багато-хто просто труситиметься над кожним формулюванням або зазнаватиме спроб притягнення до кримінальної відповідальності за оцінки чи поширення достовірної інформації, які трактуватимуться як наклеп", - зазначив юрист.

Він також нагадав, що це вже далеко не перша спроба криміналізувати наклеп.

"Це вже далеко не перша спроба криміналізувати наклеп у Кримінальному кодексі 2001 року, але всі попередні були невдалі. В окремих західних країнах дійсно існує такий склад злочину, але він застосовується зрідка і наразі відмирає з правової практики", - сказав Головенко.

На його думку, цей законопроект особливий тим, що намагаються запровадити відповідальність лише за наклеп, хоча часто цей склад ішов у Кримінальному кодексі в парі з "образою".

"Наклеп це посягання на честь, ділову репутацію, тоді як образа - це передусім посягання на гідність. У даному законопроекті ці склади фактично схрестили, визначивши наклеп як посягання на честь, репутацію і гідність, що виглядає не дуже грамотного юридично. Власне, з пояснювальної записки виглядає, що поява законопроекту спричинена звинуваченнями щодо певних осіб у причетності до нападу на Катерину Гандзюк, й, очевидно, тому законопроект стосується лише наклепу", - прокоментував Роман Головенко.

Як повідомляв ІМІ, 20 листопада три народні депутати від партії "Блок Петра Порошенка" зареєстрували в парламенті законопроект №9306, яким пропонують Верховній Раді ввести кримінальну відповідальність за наклеп з обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі до трьох років.

18 вересня 2012 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект №11013 щодо криміналізації наклепу, автором якого був народний депутат від Партії регіонів Віталій Журавський, а 2 жовтня 2012 року парламент скасував своє рішення.

16 січня 2014 року Верховна Рада з порушенням процедури ухвалила, а 17 січня президент Віктор Янукович підписав закон №3879 В. Колесніченка - В. Олійника, що обмежував права громадян на мирні зібрання і свободу слова. Зокрема, встановлювалася кримінальна відповідальність за наклеп. Пізніше закон був скасований.

19 серпня 2016 року народний депутат, власник телеканалу NewsOne Євген Мураєв зареєстрував у Верховній Раді законопроект №5034 "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо уточнення відповідальності за вчинення злочинів проти волі, честі та гідності особи)". Законопроектом пропонувалося доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями 151-1 та 151-2, що встановлюють кримінальну відповідальність за наклеп та образу.

Також свого часу відповідні законопроекти реєстрували Леонід Черновецький (2004 рік), Василь Кисельов (2006 рік та 2010 рік), Антон Яценко (2008 рік).

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости

шипшина