Херсонські ЗМІ та коронавірус: хто тут ньюзмейкер?

Херсонські ЗМІ та коронавірус: хто тут ньюзмейкер?
23 апреля 2020 года.

Кожну п'яту новину у херсонських онлайн ЗМІ, присвячену темі коронавірусної інфекції, в області та країні в цілому, коментують представники місцевої влади і майже не коментують медики.

Такі дані були отримані у рамках аналізу п'яти херсонських новинних веб-сайтів, який з 6 по 10 квітня 2020 року провів Інститут масової інформації.

Під час моніторингу було проаналізовано новинні стрічки п'яти онлайн ЗМІ (ХерсонОнлайнХерсонці0552.uaХерсонщина за день та Любимый Херсон). Всього під час аналізу дослідили 903 новин, із них 504 - про коронавірусну інфекцію та карантинні заходи.

Метою моніторингу було визначити кількість новин про коронавірус та проаналізувати кількість та якість заяв, пов'язаних із коронавірусом від місцевих представників влади, бізнесу та громадського сектору, а також дослідити кількість піар-матеріалів і джинси у новинах про коронавірус у херсонських онлайн-медіа.

Хто і як коментує новини про коронавірус?

На період моніторингу припали повідомлення про перше одужання хворої у Генічеську, підготовка та проведення сесій Херсонської обласної ради та районних рад, перші захворілі у Олешківському районі та підготовка до першого закриття цього міста на вихідні. Ці події і стали основними темами у місцевих електронних ЗМІ.

Абсолютний рекорд по кількості новин взагалі і про коронавірус, зокрема, опублікував сайт Херсон Онлайн. За п'ять днів тут було опубліковано 525 новин, з яких 312 (59%) були присвячені карантину, вірусу та питанням, що з цим пов'язані. Більшість новин тут стосувалися місцевих подій, але були і передруки новин із загальноукраїнських видань.

Очевидно, що також тут відмічається і великий відсоток новин, в яких спікерами виступають представники влади, громадськості та експерти. Всього в материалах цього сайта ми зафіксували 198 спікерів, більшість з яких були представниками місцевої влади. Міські голови, голова ОДА, голови РДА та інші посадовці 96 разів виступали спікерами в новинах ХерсонОнлайн.

Зрозуміло, що більшість цих заяв лунало від голови Херсонської ОДА Юрія Гусєва та першого заступника Херсонського міського голови Ігоря Козакова. Обидва посадовця практично з перших днів карантину почали практику відеозвернень, які місцеві журналісти використовували у якості джерел при написанні новин.

Інші сайти у якості спікерів при написанні новин, також, частіше за все, використовували представників влади. Так, із 53 спікерів у новинах видання Херсонці 33 рази цитували місцевих чиновників, а сайт 0552.ua у 14 випадках, з 23 цитувань, звертався до прямої мови можновладців.

У половині матеріалів видання Любимий Херсон у якості спікерів використовували очільників міст та області. Більше всіх тут цитували голову ОДА Юрія Гусєва (65% від всіх спікерів від влади).

Значно менше спікерів, які б коментували тему коронавірусу, було серед політиків, як регіональних, так і загальноукраїнського масштабу. Всього по 3% новин містили з посилання на них. Як правило, місцеві ЗМІ публікували думки парламентаря Михайла Радуцького та міністра охорони здоров'я Максима Степанова. Останній був ньюзмейкером новин на досліджуваних сайтах чотири рази, коментуючи ініціативи уряду чи роз'яснюючи окремі питання карантину.

Трохи більше в новинах були присутніми місцеві діячі, волонтери, активісти. Їх, як спікерів, використовували у майже 4% новин. Як правило, ці новини були про роботу обласного штабу допомоги населенню. Не дивлячись на те, що більша частина новин про діяльність цього органу коментувалася чиновниками ОДА, які його створили і очолили, люди та організації, які долучалися до його роботи, інколи коментували його роботу. Наприклад, активісти місцевого загону Червоного Хреста та окремі активісти.

Приблизно стільки же коментарів було від медиків, що дуже дивно, адже на перший погляд, саме ці спеціалісти, а не чиновники, мали б вести роз'яснювальну роботу у ЗМІ. Але чи не єдиним медиком, якого цитували ЗМІ, був головний лікар Херсонського обласного центру громадського здоров'я Юрій Ромаскевич. 6 квітня його якраз представили як начальника обласного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, тому очікувано, що цікавість до його слів у журналістів була високою.

Загалом, треба відмітити, що моніторинг показав чітку інформаційну політику, яка існує в області. По-перше, це стосується спікерів, адже чиновники не коментують, як зазвичай, все підряд, а заяви роблять чітко визначені особи: голова ОДА, голова штабу подолання НС, міський голова та його перший заступник. По-друге, існувала і зараз існує практика, коли першим усі новини про коронавірус удень і увечері повідомляє саме голова ОДА Юрій Гусєв, а вже після нього коментують чиновники міськрад.

Також показово, що карантинні заходи майже не коментували та не коментують голови районних державних адміністрацій. Виключення було зроблено тільки для голови Генічеської РДА, де було зафіксовану першу в області захворілу, яка першою і одужала.

Мішки для тіл, фейки від міського голови і трошки піару на пандемії

Слід відмітити, що з такої кількості новин на цьому і на інших сайтах ми майже не знайшли фейкових чи панічних новин.

Панічними ми б назвали заяви міського голови Олешок Дмитра Воронова та головного лікаря обласної інфекційної лікарні Володимира Мітковського, які стосувалися карантинних заходів. Заяви лікаря про брак мішків для трупів, які пізніше ретранслював і міський голова Херсона Володимир Миколаєнко викликали великий резонанс у соціальних мережах і стали джерелом для маніпулятивних матеріалів у популярних пабліках.

Інший приклад - заява Олешківського міського голови Дмитра Воронова про те, що на вихідних в місті не працюватимуть магазини. Він закликав містян купувати продукти, що зрозуміло, також призвело до паніки.

Пізніше він повідомив, що помилявся і магазини будуть працювати, але це не завадило олешківцям стояти у чергах у продуктові магазини ще декілька днів.

олешки
Черга в магазин в Олешках (10 квітня 2020 року)

Але ці показові випадки не стали системними, в тому числі і тому, що існувала хоч якась інформаційна стратегія, чи то її подоба, що в результаті допомогло уникнути серйозних панічних та істеричних новин.

Не можна не оминути і питання матеріалів із ознаками замовності. Їхня кількість, від загальної кількості новин про коронавірус, була невеликою - 2,6%, і якоїсь системності ми не помітили. Більше всього піарилися на болючій темі регіональні політики (1,6% матеріалів), що цілком зрозуміло у передвиборчий рік. Про купівлю засобів захисту звітували помічник нардепа Павла Павліша Роман Завгородній, про що написали відразу три сайти з поміж тих, що ми аналізували, а також депутат Херсонської міської ради Єгор Устинов. Останнього також цитували ЗМІ, розповідаючи про вдячність медикам міста.

Зате жодного матеріалу, який можна було б вважати джинсою, і де б містилася пряма мова регіональних політиків, ми не знайшли. Що в принципі також зрозуміло - їх друкували всі ЗМІ і без замовлення.

У цілому, можемо зробити висновок, що ландшафт інформаційного поля Херсонщини в розпал карантину більш менш одноманітний, без панічних новин, безглуздого піару на хворобі та з більш-менш широким висвітленням проблеми. Це, звісно пов'язано із якістю та кількістю офіційної інформації, яка дуже необхідна в такий час.

Нікітенко Сергій, регіональний представник ГО "Інститут масової інформації" у Херсонській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов'язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости