Херсонщина у п'ятірці найгірших: перешкоджання, погрози та напади на журналістів

Херсонщина у п'ятірці найгірших: перешкоджання, погрози та напади на журналістів
20 декабря 2019 года.

Відповідно до даних Барометру свободи слова, Херсонщина посідає почесне п'яте місце серед 24 областей України за кількістю порушень щодо журналістів. Випереджають нас тільки столиця, Полтава та, звісно, Одеса, де ситуація з порушенням прав журналістів прийняла загрозливих масштабів.
 
До кінця року ще більше тижня, але ми вирішили традиційно підбити підсумки, а вже після закінчення року сформуємо кінцеві результати.
 
В першу чергу, нас цікавили справи, які поступово накопичуються у правоохоронців і суддів і давно знаходяться під нашою пильною увагою. Кожні три місяці ми зустрічаємося з поліцією та намагаємося дізнатися долю цих справ і зрозуміти загальну ситуацію із порушеннями стосовно журналістів.
 
Отже, за 10 місяців 2019 року поліція Херсонщини зареєструвала 12 проваджень за «журналістськими» 171 і 345-1 статтями.
 
За 171 статтею ККУ до ЄРДР внесено 10 проваджень, а за 345-1 тільки 2. Сюди ми не включили останній кейс, який зафіксували вже після зустрічі і не знаємо, чи внесено ці відомості до реєстру.
 
До суду передано лише одну справу по 171 статті. Очевидно, що мова йде про напад групи молодиків на редакцію газети «Новий день». За цим фактом було виокремлено окремо провадження щодо двох ймовірних нападників, яких оголосили у розшук. Раніше повідомлялося, що у розшук оголошено одну особу, тепер же поліція каже про двох розшукуваних, одного з яких затримано нещодавно.
 
Правда, затримано його за іншою, більш «важкою» статтею, пов'язаною також із стріляниною. Суд обрав цій людині міру запобіжного заходу у вигляду арешту.
 
В поліції мені повідомили, що одну справу по 171 статті планують передати до суду до кінця року. Скоріш за все, мова саме про цю, виокремлену справу.
 
Розгляд основної справи щодо нападу досі так і не розпочався по суті. Наступне засідання перенесено на січень 2020 року.
 
Також у планах поліції було передати до суду ще одну справу, але вже по 345-1 статті ККУ. Але що це за справа, сказати точно ми не можемо. Скоріш за все, це погрози пістолетом журналісту у Новій Каховці.
 
Як не можемо і сказати про 1 справу по факту перешкоджання журналістській діяльності, яку за підслідністю було передано до Державного бюро розслідувань.
 
Дві справи в цьому році було закрито за відсутністю складу злочину.
 
По шести справах поліція Херсонщини проводить досудове розслідування. На думку заступника начальника Нацполіції у Херсонській області Миколи Вербицького, у цих справах є перспектива оголосити підозри.
 
Щодо справи з погрозами від депутата облради Павла Філіпчука каховському депутату Олегу Батурину.
 
Нагадаємо, що ще у травні 2019 року Філіпчук погрожував Батурину. Поліція зафіксувала цей факт, але згодом тихо закрила це провадження. У листопаді Каховський міськрайонний суд скасував постанову слідчого про закриття кримінального провадження щодо погроз депутата Павла Філіпчука на адресу місцевого журналіста Олега Батурина. Наразі Головне слідче управління витребувало справу і її там вивчають.
 
Ще одна непроста справа, пов'язана із нападом депутата облради Євгеном Рищуком на людей, серед яких був депутат райради Олександр Власов, що представлявся журналістом, досі на розгляді в прокуратурі.
 
За статтею «Хуліганство» Рищук отримав підозру ще у вересні. А за статтею 171, на якій наполягає Власов, поліція склала проект підозри і передала її до прокуратури Херсонської області. Адже за законом, підозру депутату підписує обласний прокурор або його перший заступник. Призначений на цьому тижні облпрокурор, може це зробити вже на наступному тижні.
 
Ми ж продовжуємо слідкувати за цими справами і сподіваємося, що наступного року на Херсонщині поменшає фактів перешкоджання журналістам.

Сергій Нікітенко, представник ІМІ у Херсонській області

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Новости по теме
    Комментарии (0)

    Новости

    пап