Експерти оцінили стандарти інформаційної журналістики в новинах херсонських каналів ВТВ+ та ЯТБ

Експерти оцінили стандарти інформаційної журналістики в новинах херсонських каналів ВТВ+ та ЯТБ
15 ноября 2017 года.

Дотримання стандартів інформаційної журналістики в новинах каналу ВТВ+ експертами оцінено на 4,86 бала, їхні колеги з ЯТБ продемонстрували здобутки значно скромніші - 3,5 бала із шести можливих.

Монітори проаналізували 28 сюжетів ВТВ+, зауваживши їхню тематичну різноманітність. Новини розповідали про заходи, присвячені Дню Незалежності та Дню Прапора (три матеріали), повідомляла про культурні акції та виставки (сім матеріалів) та висвітлювала спортивні події (вісім матеріалів). У випусках не було кримінальних новин і лише одна інформація про пожежі.

Що ж до новин телекомпанії ЯТБ, то в 14 сюжетах, які вийшли у моніторинговий період (сюжети за 24 та 25 серпня - це повтори новин від 23 серпня), найбільше уваги приділялося культурним подіям (5 матеріалів), місцевому самоврядуванню, а також роботі ОСББ та місцевих чиновників.

Стосовно ж дотримання фахових стандартів, то найвищі показники ВТВ+ зафіксовані за критеріями оперативності й точності новин - по 0,93 бала відповідно. Натомість журналісти каналу замало дотримувалися вимог стандарту повноти (0,71 бала). Зазвичай автори новин говорили загальними фразами та не заглиблювалися в подробиці, а деяким матеріалам для повного розкриття теми бракувало дозйомки в іншій локації. Наприклад, анонсуючи програму святкування Дня національного прапора у сюжеті від 23 серпня «День жовто-блакитного», автори «заявили» тему, але детально про святкові заходи не розповіли: «На цьому святкова програма не завершується. До Дня Прапора у місті заплановані різні святкові заходи» тощо.

Утім, найчастіше в новинах порушувався стандарт відокремлення фактів від коментарів (0,61 бала). Майже в кожному другому матеріалі журналісти припускались оцінних суджень, в окремих - по кілька разів. Так, у сюжеті від 22 серпня «Невідома Херсонщина Новотягинка» автор зловживає епітетами: «На березі Дніпра над розлогими багатими на рослинність плавнями, біля родючих степів, розкинулося живописне село Херсонської області Білозерського району - Новотягинка».

Що ж стосується порушення стандарту балансу думок (0,79 бала), то такі помилки здебільшого притаманні «конфліктним» сюжетам, де автори висвітлювали позицію другої сторони не по суті, а формально. Зокрема, як у сюжеті про відсутність енергопостачання в житлові будинки від 21 серпня «Сьогодні, 21 серпня, рівно чотири тижні з тих пір...», де відсутній коментар «Обленерго» і міської влади. Немає їхніх коментарів і в сюжеті з продовженням цієї історії у матеріалі від 22 серпня «Без світла - ІІ».

Левова частка сюжетів каналу місить посилання на джерело інформації, утім 11 % новин порушують вимоги стандарту достовірності. Наприклад, у сюжеті від 21 серпня «21 серпня відбудеться повне сонячне затемнення» автор посилається на незрозумілих вчених: «Вчені зазначають, у процесі затемнення Місяць закриє собою Сонце на цілих півтори години». А в уже згаданому сюжеті «Невідома Херсонщина - Новотягинка» автори переповідають історію села, але не вказують на джерело історичних фактів.

Попри загалом високі показники за стандартом оперативності новин, експерти виділили сюжет від 25 серпня «Сміттєві з'ясування. У ньому йдеться про виїзд робочої групи на сміттєзвалище, який відбувся іще минулого тижня. А сюжет від 23 серпня «Невідома Херсонщина - Новотягинка» редакція показувала й за день до цього - 22 серпня.

Утім, якість новин каналу ЯТБ поступається навіть досить посереднім здобуткам їхніх колег, - відповідність стандартам інформаційної журналістики оцінено на 3,5 бала. Забезпечення оперативності інформації та відокремлення фактів від коментарів оцінено на 0,43 бала, а дотримання балансу думок - усього на 0,36 бала.

Щодо останнього критерію, то, наприклад, в сюжеті від 21 серпня «Школа номер 21, що знаходиться у приміській Антонівці», де сучасні умови перебування й навчання дітей забезпечено за грантові європейські гроші,забагато уваги приділяється позитиву в роботі міської влади, але немає коментарів батьків або школярів. Натомість у сюжеті про будинки без світла від 22 серпня «Майже місяць без світла» відсутня позиція міської влади (міського голови або його підлеглих, що опікуються ЖКГ) та «Обленерго», які вимкнули електропостачання.

Також експерти зауважили випадки оцінних суджень у новинах каналу. Наприклад, у матеріалі від 21 серпня «Робоча група проінспектувала Херсонське міське сміттєзвалище» автор робить власні оцінки щодо причин учинків працівників підприємства: «Працівники підприємства-оператора, який опікується сміттєзвалищем, намагалися не допустити інспекторів на об'єкт. І лише наявність поліцейських змусила їх охолонути. Як згодом виявилося, приховувати було що, адже підприємство незаконно сортує сміття та продає сировину для переробки стороннім особам».

А в сюжеті від 22 серпня «Майже місяць без світла» з уст журналіста чуємо таке: «Незрозуміла позиція у вирішенні цієї проблеми місцевої влади. Адже, факти порушення прав громадян очевидні. І якщо держава йде курсом євроінтеграції, де правосуддя понад усе, то як пояснити те беззаконня, яке чинить місцевий ЖЕК по відношенню до населення, яке обслуговує?».

З оперативністю новин у каналу з огляду на свята також виникли проблеми - фактично впродовж тижня редакція новин працювала три дні, а тому випуски новин за 24 та 25 серпня - це повтор випуску новин за 23-тє.

Окрім того, аж 21 серпня вийшов «Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман побував на Херсонщині», хоча побував у регіоні глава уряду ще 16 серпня.

Теги: ятб, втв
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости

пап