2 роки без Каті Гандзюк: перспективи справи

2 роки без Каті Гандзюк: перспективи справи
4 ноября 2020 года.

4 листопада - два роки з дня смерті Катерини Гандзюк. Замовники досі не покарані.

Виконавці та один із організаторів отримали від 3 до 6 років позбавлення волі.

На лаві підсудних знаходяться ще один організатор - Олексій Левін (Москал) та один із замовників - Владислав Мангер.

За версією слідства, Мангер замовив Левіну організувати напад на радницю міського голови Херсона, активістку Катерину Гандзюк, щоб «закрити їй рота». Один із головних мотивів - критика схем обласної влади щодо розкрадання і підпалу Олешківського лісу, про які писала Гандзюк. Активна підготовка до нападу почалася після мітингу біля Херсонської ОДА 6 липня 2018-го, який стосувався незаконної вирубки лісу і про який також говорила Гандзюк.

Але не тільки через це. Ті, хто уважно стежив за політичним життям у Херсоні, знають, що Катерина Гандзюк неодноразово протистояла Мангеру. Передусім, виступаючи проти приходу в місцевий осередок партії «Батьківщина», Катерина залишила політсилу, в якій була з юного віку. Далі було кілька виборчих кампаній, під час яких Гандзюк перемагала команду Мангера. Врешті-решт - дошкульна публічна критика обласної влади. В знанні херсонської політичної кухні та гострому володінні словом Катерині майже не було рівних.

Протягом жовтня нові та вже відомі деталі організації, планування і реакції фігурантів після злочину ми почули від свідків, яких заслуховували у Дніпровському райсуді. Свідчили Ігор Павловський, Володимир Васянович, Павло Пилипенко та Сергій Брага.

Павловський зазначив, що під час зустрічей із Левіним і Мангером дізнався, що вони незадоволені публічною активністю Гандзюк і хочуть «закрити їй рота». У серпні 2018-го, коли місцева поліція заарештувала непричетного до справи Миколу Новікова, під час однієї з розмов з Левіним Павловському стало відомо, що «Миколайович», про якого говорив Левін, - це і є Мангер.

Павловський зазначив, що у його дворі 17 серпня 2018 року відбулася зустріч організатора групи виконавців нападу Сергія Торбіна та одного з виконавців Володимира Васяновича з Олексієм Левіним. Останній привозив гроші Торбіну і Васяновичу для втечі. Однак обох затримали на херсонському автовокзалі того ж дня. Сам Левін невдовзі втік до Болгарії, звідки його вдалося екстрадувати аж у березні 2020 року.

Важливо додати, що раніше, відомий у кримінальних колах експомічник колишнього нардепа Миколи Паламарчука, Ігор Павловський уже заявляв у суді про візит до нього Левіна, який повідомив: «Це ми замовили Катю Гандзюк, ми з Миколайовичем замовили Катю Гандзюк». Однак згодом Павловський відмовився від цих свідчень. У жовтні він повідомив суду, що зробив це через тиск на нього та його доньку.

16 жовтня Приморський районний суд Одеси визнав Павловського винним у приховуванні нападу на Катерину Гандзюк. Йому призначили покарання у вигляді двох років позбавлення волі, звільнивши від відбування цього терміну з іспитовим строком на 1 рік. Такий вирок - результат угоди Павловського зі слідством, за якою він погодився надавати правдиві свідчення щодо участі Мангера і Левіна в організації нападу на Гандзюк.

Про обговорення «покарання» Гандзюк зазначили і Павловський, і Пилипенко. Вони називають різні версії щодо способу нападу: побити, облити зеленкою, фекаліями, кислотою. Пилипенко додав, що чув, як Торбін і Левін обговорювали напад. За його словами, Левін питав, скільки це ще триватиме, бо «Миколайович злиться». На що Торбін відповів: «Все нормально, хлопці працюють».

Володимир Васянович засвідчив, що спочатку вони планували побити Гандзюк, щоб вона опинилася в лікарні, але коли під час стеження їх помітила сусідка, вирішили перейти до кислоти. Торбін дав добро.

Свідок Сергій Брага також підтвердив свою присутність під час пропозиції Левіна зібрати людей для нападу на Катерину.

«Зберіть необхідну кількість людей для люстрації Гандзюк, ми з Миколайовичем заплатимо», - наводить слова Левіна Сергій Брага. Він також заявив, що Олешківський ліс пиляли люди Мангера.

3 листопада у Дніпровському райсуді Києва продовжили розгляд справи. Суд почав досліджувати перші томи доказів. Всього у справі - понад 50 томів. Підозрювані Мангер і Левін відкидають звинувачення на свою адресу. Цієї позиції притримуються і їхні адвокати. Згідно з останнім рішенням суду, Мангер і Левін перебуватимуть під вартою до 15 і 13 грудня відповідно. Однак ці терміни, найімовірніше, продовжать.

«Процес загалом можна оцінити позитивно. Все таки, і Мангер, і Левін перебувають в ізоляторі. Павловський теж. Є свідчення, які чітко вказують, що Мангер - замовник убивства Каті. Хід судового процесу дає надію на те, що все завершиться покаранням винних: і замовників, і організаторів. Але є нюанси. На нашу думку, не всі замовники під слідством», - зазначає батько Каті Гандзюк Віктор.

Представник потерпілих Ольга Веретільник говорить, що розглядатиметься справа ще кілька років.

«Щодо перспектив кримінального провадження, то на цьому етапі прогнозувати складно. Допитано тільки 4 свідки, ми на початковому етапі дослідження доказів. 3 листопада почнуть досліджувати перші томи. Стосовно темпу розгляду, то якраз за результатами цього засідання ми зможемо оцінити, скільки це загалом займатиме часу. Хоча поки що нарікань на темп немає, справа розглядається відносно швидко», - відзначила вона.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости